Český fotograf Petr Horálek: Ocenění od NASA!

To byla pohádková podívaná! Loňský snímek meteorického roje Perseidy od českého astronoma Petra Horálka včera ocenila americká NASA.
Každoroční meteorický roj Perseidy vrcholí zpravidla okolo 12. srpna a nejinak tomu bylo i loni. „Kvůli ideálním podmínkám pro snímání jsem vyrazil do observatoře v Kolonickom Sedle, kde je dost možná nejtmavší obloha ve střední Evropě,“ vzpomíná Horálek, proč si vybral zrovna místo na pomezí Slovenska, Polska a Ukrajiny.

Osm nocí ve střehu
Samotným snímáním padajících hvězd strávil český astronom desítky hodin. Výsledná fotografie je kompozicí nasnímané oblohy během osmi nocí. „Nejpodařenějším úlovkem je památný bolid, tedy mimořádně jasný meteor, z 12. srpna, který pohasl po sérii výbuchů až ve výšce 74,2 kilometru nad zemí,“ říká Horálek, který prestižní ocenění Astronomický snímek dne NASA získal již po sedmnácté. Řadí se tím k absolutní světové špičce ve svém oboru.
Víte že...
...z oblohy spadlo během osmi nocí, kdy je Horálek snímal, 468 meteorů?