40 světových osobností v Praze: Dotkněte se hvězd! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

40 světových osobností v Praze: Dotkněte se hvězd!

Upravený, charismatický a v pohodě – to je George Clooney. Přisedněte...
Upravený, charismatický a v pohodě – to je George Clooney. Přisedněte... (Foto Aha! – David Malík, Ivan. D. Hladík)

Lamač dívčích srdcí George Clooney, neodolatelná Julia Robertsová či král boxerského ringu Muhammad Ali. Na ně a další světoznámé celebrity si nyní můžete sáhnout! Stačí jediné – navštívit nově otevřené muzeum voskových figurín slavné Madame Tussaudové v Praze.

Návštěvníci, kteří do muzea v pražské Celetné ulici zavítají, spatří ve čtyřech podlažích čtyřicítku dvojníků těch nejslavnějších. „České stálice představují Karel IV. a jeho čtyři manželky, Mistr Jan Hus, Rabi Löw, ale i Václav Havel, prezident T. G. Masaryk a mnozí další,“ láká šéf Wax Musea Prague Zdeněk Kočík, s nímž Britové uzavřeli dohodu o provozování expozice pod slavnou značkou.

„Jsme nejenom první v České republice, ale také ve východní a střední části Evropy,“ pochlubil se Kočík. Muzeum Madame Tussaud v Londýně existuje už roku 1835. Majitelé muzea z firmy Merlin Entertainments si vybrali českou metropoli jako svou 24. pobočku na světě.

Čistí je vysavač

Péče o zevnějšek voskových figurín je nezbytný. „Maskér kontroluje pravidelně každé ráno účesy i případné šrámy na obličejích. Postavám se čistí boty a speciálním vysavačem také oděv,“ prozrazuje Kočík. Všechny exponáty mají náhradní kostýmy a jednou za půl roku se převlékají.

Nejdřív je hlava

Jako první přichází na řadu hlava. Vymodelovaná sochařem, posléze odlévá do speciálního vosku. Poté nastupují designéři, aby vlásek po vlásku vytvořili účes či strniště na tváři. Budoucí sochy pak dostanou i oči – implantáty, používané i lidmi. Následují zuby, make up a kostým.

Masky popravených

Marie Tussaudová (1761 – 1850) zdědila talent po svém strýci, lékaři Philipu Curtiuseovi (†53). Francouzští revolucionáři jí nosili v koších přímo od gilotiny hlavy popravených, aby vytvářela jejich posmrtné masky. Po smrti strýce se roku 1802 přestěhovala do Velké Británie a Přivezla sebou řadu svých exponátů. Stálé muzeum voskových figur zřídila v ulici Baker Street v Londýně roku 1835. Jejím prvním dílem byla v roce 1777 figurína básníka Voltaira (†83), posledním vlastní podobizna z roku 1842.

Museum Madame Tussauds

Kde: Celetná 6, Praha 1
Kdy: Po – Ne 10.00 až 21.00
Za kolik: 290 Kč dospělí, 580 Kč rodinné (2 + 3), 220 Kč senioři a ZTP/P

Víte, že...

...vyrobit původní českou figurínu vyšlo přibližně na 300 tisíc korun? Cena jedné z Londýna je přitom až milion.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.