Archeologové v Trocnově: Zkoumají studnu Jana Žižky

Studnu, která patřila rodině Jana Žižky z Trocnova a možná z ní pil i slavný vojevůdce, prozkoumali archeologové. Naposledy z ní vytáhl amatérský badatel Jiří Petřík před téměř sto lety střepy nádob. Od té doby se do ní nikdo nepodíval. Až nyní.
Podzemní objekt ze 14. století u Mikšova dvorce, dvorec byl zemanské sídlo, se nachází přímo v Památníku Jana Žižky z Trocnova. „Jeho příbuzní prokazatelně z této studny vodu čerpali. Nachází se na majetku této rodiny. Navíc se jí říkalo Žižkova studánka. Není tedy úplně vyloučeno, že se z ní kdysi napil i husitský vojevůdce. Potvrzeno to ale není,“ řekla archeoložka Jihočeského muzea Zuzana Thomová.
Hloubka 9 metrů
Před samotným průzkumem museli odčerpat vodu. Na samé dno se však nedostali. Ve studni hluboké téměř devět metrů a průměru 175 cm byl nános větví a listí a dalšího nafoukaného nepořádku.
„Skončili jsme přibližně v sedmi metrech. Přes napadané větve a lupení nebylo možné jít dál. Poslední průzkum tu provedl místní historik Jiří Petřík v roce 1921. Vytáhl odtud střepy keramických nádob, džbánů, hrnců i pokliček a nechal je slepit. Byly z období od 14. do 17. století,“ řekla archeoložka.
Neúspěch, ne
Právě keramické střepy byly jediné, co dosud měli odborníci k dispozici. Jinak se o okolnostech nálezu nedochovaly žádné informace. A to ani záznamy o samotné stavbě. To se tak díky pořízeným záznamům změnilo.
Co je na dně?
Zda se na dně ukrývají ještě nějaké další historické artefakty z dob husitských válek, zůstává nadále tajemstvím. Archeologové se rozhodli dál v tuto chvíli nepátrat. Vyčištění dvoumetrového nánosu by bylo náročné a finančně nákladné.
Co získali?
*Archeologové se speleology provedli speciální zaměření studny pro vytvoření přesného 3D modelu.
*Prozkoumali její technický stav. Ověřili, že vznikla opravdu ve 14. století, a to v jedné etapě.
*Provedli tzv. nedestruktivní průzkum, odběr vzorků a detailní fotodokumentaci.
Slavný vojevůdce bez oka
Jan Žižka z Trocnova (cca 1360 Trocnov – 11. října 1424 Přibyslav) byl husitský vojevůdce. Předpokládá se, že byl autorem tzv. vozové hradby, defenzivní bojové techniky. O jeho mládí mnoho informací neexistuje. Koncem první dekády 15. století je v historických dokumentech uváděn jako člen zbojnické bandy. Jisté je, že v roce 1409 mu král Václav IV. udělil milost a odpustil všechny »výtržnosti namířené proti království Českému«. Po upálení Jana Husa v roce 1415 se postavil do čela hnutí, které pod praporem s rudým kalichem usilovalo o reformaci katolické církve. O levé oko přišel v dětství, zřejmě utržil sečnou ránu, která mu zdeformovala polovinu obličeje. Od roku 1421 je popisováno, že zcela oslepl.
Víte, že...
...Trocnov tvořily dva dvorce? Jeden patřil rodičům Žižky, druhý jeho strýci a je známý jako Mikšův dvorec.