Světové vynálezy: Automat na kondomy a myčku na půllitry vymysleli Češi! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 28. ledna 2023

Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava

Světové vynálezy: Automat na kondomy a myčku na půllitry vymysleli Češi!

Vaňkova myčka na sklenice, příhodně pojmenovaná Gejzír, fungovala podobně jako dnes. Stačilo svrchu nasadit půllitr a o čistotu už se postaraly vodní trysky.
Vaňkova myčka na sklenice, příhodně pojmenovaná Gejzír, fungovala podobně jako dnes. Stačilo svrchu nasadit půllitr a o čistotu už se postaraly vodní trysky. (Foto Aha! - Martin Pekárek)

Jak by asi chutnalo pivo ze špatně vymytých sklenic? A co bychom v práci dělali bez kopírky? Na tyto otázky naštěstí díky našim vědcům odpovědi hledat nemusíme. Málokdo tuší, že Češi dali světu nejen kontaktní čočky, bleskosvod nebo elektrickou tramvaj, ale také zdánlivě nedůležité vynálezy, které nám ovšem i po tolika letech dennodenně usnadňují život.

Že jsou Češi chytré hlavy, to je stará známá věc. Jména jako Prokop Diviš (vynálezce bleskosvodu), František Křižík (konstruktér první elektrické tramvaje) nebo Otto Wichterle (objevitel kontaktních čoček) proslavila naši kotlinu i za hranicemi. Řada skvělých vynálezců však v průběhu let téměř upadla v zapomnění. Ty, kteří pocházeli ze severovýchodu Čech, teď v rámci výstavy s názvem Vynálezci a šikulové ze Semil a okolí připomíná muzeum v Semilech.

„Okolí Semil bylo v průběhu 19. a 20. století velmi chudé. Lidé se tu snažili uživit, co se dalo,“ vysvětluje ředitel muzea Miroslav Šnaiberk, zatímco nás provází expozicí. „Fungovala tu i řada fabrik, které zaměstnávaly spoustu manuálně zručných lidí. Někteří se chtěli osamostatnit, a tak začali vynalézat a vyrábět zajímavé věci.“ Patrně nejznámějším semilským rodákem, který je považován za průkopníka české fyziky, byl František Adam Petřina, vědec světového formátu, jehož jméno najdeme i na fasádě Národního muzea v Praze. „Za hranicemi se ale prosadili i další objevitelé. Někteří do ciziny dokonce přemístili své továrny,“ dodává Šnaiberk. „A kromě toho, že byli velmi vynalézaví, měli i velmi silné osobní příběhy.“

Patent na mytí nádobí
Josef Vaněk (1898 – 1943)
Kdybychom měli někoho titulovat českým Kutilem Timem, byl by to zcela jistě Josef Vaněk. S vynalézáním začal už v šestnácti, v době první světové války, když vymyslel a prodával náhražkové bylinné cigarety. Po válce vyráběl bonbony z puškvorce a šněrovadla, poté si pronajal dílnu a sestrojil zde automaty na čokoládu a drogistické výrobky, zejména na prezervativy. Věnoval se i výrobě herních automatů, které si oblíbil dokonce i etiopský vladař Haile Selassie. Vaňkovou »specialitou«, kterou si nechal patentovat, pak byly výčepní pulty s tlakovým mytím sklenic. Ty hospodští používají dodnes.
Slibně rozjetý byznys zastavila až druhá světová válka. „Vaněk se zapojil do protinacistického odboje. Finančně podporoval československé letce prchající na Západ a byl členem týmu vydávajícího ilegální časopis V boj,“ vysvětluje ředitel Šnaiberk. Před nacisty se neskrýval. Zatkli jej 14. února 1940. Následovaly měsíce krutých výslechů, Vaněk byl vězněn ve věznici Plötzensee a v roce 1943 byl popraven. Jen zázrakem se dodnes některé Vaňkovy vynálezy dochovaly. Komunisté totiž jeho továrnu v roce 1950 znárodnili a většinu přístrojů zničili.

Výdejní automat Forbeson
Princip, který si Vaněk nechal patentovat, dnes využívají třeba automaty na bagety či cukrovinky. Vaňkovy Forbesony ale zákazníkům nevydávaly jídlo, nýbrž prezervativy. Po vhození mince do otvoru a otočení klikou se pás s přihrádkami pro jednotlivé krabičky posunul a výrobek vypadnul otvorem ve spodní části automatu.

A zloději nemají šanci!
Miroslav Matěcha (1955 – 2016)
Nejmladší z našich zapomenutých vynálezců se narodil v roce 1955. Vyučil se elektrikářem, poté se zapojil do protirežimních aktivit. Podepsal Chartu 77, předával petici za propuštění prezidenta Václava Havla z vězení, byl pronásledován, vyslýchán a odsouzen za rozšiřování petice Několik vět. Svému hobby – kutilství – se mohl naplno věnovat až po převratu. Jedním z jeho unikátních vynálezů je i důmyslný systém domovního zabezpečení Nekradex, který prý mívala na chalupě i herečka Jiřina Bohdalová.

Celý článek si můžete přečíst v tištěném vydání nedělní deníku Aha!

 Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.