Papež František povýší svatostánek v Klokotech: Z kostela bude basilica! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 28. září 2022

Dnes je Den české státnosti / Václav, zítra Michal

Papež František povýší svatostánek v Klokotech: Z kostela bude basilica!

Poutní areál v Klokotech u Tábora patří mezi barokní perly jižních Čech.
Poutní areál v Klokotech u Tábora patří mezi barokní perly jižních Čech. (Foto Aha! – Vlaďka Hradská, MÚ Tábor )

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v poutním areálu v Táboře-Klokotech se zřejmě stane basilicou minor. Prestižní titul propůjčuje kostelům papež a v Česku ho získalo 15 svatostánků. 

Než se tak stane, musí dojít v areálu a jeho okolí ke stavebním úpravám. Hojně navštěvovanému poutnímu místu chybí odpovídající parkoviště. Ještě před povýšením kostela na basilicu by se měly Klokoty připravit na velký nápor českých i zahraničních turistů. První, na co ale poutníci v současnosti narazí, jsou malé parkovací plochy.

 „U areálu je hřbitov a lidé parkují i na kraji louky nebo prašné cesty. Autobusy přivezou věřící a musejí vycouvávat. Je to u poutního místa nedůstojné. Územní rozhodnutí je vydané, město plánuje nové parkoviště s točnou a autobusovou zastávkou. Zatím je to ve stadiu studie,“ řekl městský architekt Miloš Roháček. Diecézi čekají drobné úpravy v kostele Nanebevzetí Panny Marie podle představ Vatikánu a vybudování penzionu a restaurace pro poutníky. Ten bude stát zřejmě hned vedle poutního domu Emauzy.

Víte, že...

...titul basilica minor propůjčuje papež od 18. století významným kostelům? Ve světě jich je kolem 1700, z toho přes 500 v Itálii. ...vyšší titul basilica maior je vyhrazen šesti nejvýše postaveným? Čtyři jsou v Římě a dva v Assisi.

Poutní areál díky zázraku

Areál s kostelem a ambity v Klokotech u Tábora vznikl v letech 1701 až 1730 a patří mezi barokní perly na jihu Čech. Komplex byl loni prohlášen národní kulturní památkou. Mariánské poutě k Panně Marii Klokotské zde mají dlouhou tradici. Podle středověké legendy se dětem pasoucím dobytek na stráních u Lužnice zjevila Panna Marie a na místě zázraku byla postavena kaple. Celý areál je po nákladné restaurátorské obnově.Přečtěte si
lidinikiti...@...
7. 3. 2019 • 17:37

Unavený z neustálých pokusů o zhubnutí? Doporučuji nejlepší lék na hubnutí, pomohl mi > > > > www.Takeslim.Com

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.