Seriál Aha!: (NEJ)LEPŠÍ VYHLÍDKY | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. srpna 2022

Svátek slaví Jáchym, zítra Petra

Seriál Aha!: (NEJ)LEPŠÍ VYHLÍDKY

Rozhledna Tábor
Rozhledna Tábor (Foto: david malík)

Jen si užijte poslední výhledy na zimu. Krásné vyhlídky, které jsme přinášeli během loňského léta i letos zkraje roku, končí právě dnes. Rozhlednový seriál dospěl do finále, představili jsme přes osmdesát známých i méně známých rozhleden, starobylých i úplně nových, procestovali celou zemi a nabídli její krásy pěkně shora. A vznesli jsme se s dronem ještě výš nad rozhledny kvůli naprosto unikátním záběrům.

Senecká hora

Pýcha Rakovnicka, originální maják v chmelnicích ční vysoko nad horizont a je se na co dívat! Architekt Eugen Točík se tu vyřádil. Spodní část je tvořena monolitem z betonu, který je zakončen první plošinou. Do něj je zapuštěna konstrukce dřevěných lepených hranolů s ocelovými výztužemi. Když zdoláte 104 schody, otevře se vám pohled na hřebeny Doupovských a Krušných hor, Českého středohoří, Křivoklátskou pahorkatinu a Brdy s hradem Radyní. Nyní je akorát potíž v tom, že musíte počkat ještě měsíc, než otevřou…
Místo: 0,7 km západně od Pavlíkova
Výška: 21,6 m, vyhlídkové plošiny ve výšce 7,9 a 18,4 m (v nadmořské výšce 503 m n m.)
Počet schodů: 104
Výstavba: 2015

Fajtův kopec

Skvělý výhled i na sklonku zimy nabízí tahle originální šroubovice DNA (byla tvůrcům, architektům Václavu Hlaváčkovi a Liboru Peškovi inspirací). Na jednu stranu koukáte na město, na druhé vidíme dálnici D1, letitý železniční viadukt, a když se ještě o kousek otočíte, můžete sledovat malé barevné lyžující mravence. Přímo pod rozhlednou je totiž sjezdovka, kde to pořád žije… V provozu jsou tři sjezdovky, je tu pořád šedesát čísel sněhu může doplnit desítka sněhových děl.
Místo: Fajtův kopec (555 m n. m.), cca 1k m severně od Velkého Meziříčí, na dohled D1.
Výška: 36 m (v nadmořské výšce 552 m n. m., vyhlídka ve výšce 32 m)
Výstavba: 2014 až 2015
Počet schodů: 175
Otevřeno: denně 8 až 21 hod.
Vstupné: pomocí automatu a turniketu za 20 Kč.

Rozhledna Tábor u Lomnice n/Popelkou

Současná věž měla dřevěnou předchůdkyni. V roce 1888 ji postavil lomnický Okrašlovací spolek. Měřila 22 metrů, ale po devíti letech provozu musela být stržena, začala totiž hnít a přestala být bezpečná. Na druhou rozhlednu sbíral peníze řídící učitel Josef Tichánek několik let. Za to, že sehnal 22 tisíc korun, rozhledna dodnes neoficiálně nese jeho jméno. Nicméně v roce 1911 byla postavena za necelých pět měsíců. Chata vedle byla vybudována o dva roky později. Vidět jsou odsud Krkonoše, Jizerské a Orlické hory, Český ráj a České středohoří a Říp.
Místo: vrch Tábor u Lomnice nad Popelkou.
Výška: 35 m (v nadmořské výšce 678 m, vyhlídka ve výšce 26 m).
Počet schodů: 145
Výstavba: 1911 (rekonstruována 2007)
Otevřeno: celoročně
Vstupné: turniket na mince, 20 Kč nebo 1 Euro.

Celý článek najdete v tištěné verzi Aha!Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.