VELKÝ PRŮZKUM: Češi neumí spořit! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 26. května 2024

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

VELKÝ PRŮZKUM: Češi neumí spořit!

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Profimedia)

Většina Čechů se snaží spořit. Často ale nejsou moc úspěšní. Jejich snahu kazí nevýhodné účty, nepravidelné ukládání peněz a bezmyšlenkovité utrácení. Vyplývá to z průzkumu ING Bank. 

Spoření se opět začíná vyplácet. „Úrokové sazby na spořicích účtech rozmrzají,“ potvrzuje situaci hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Jenže řada Čechů může na slušné zhodnocení úspor zapomenout.

Halíře dělají talíře

Tři čtvrtiny lidí mají své peníze na běžných účtech, kde se příliš nezhodnotí. Nevhodný účet, stejně jako nepravidelnost ve spoření patří podle odborníků k základním chybám, které vytváření úspor hatí. Úspěšně spořit je přitom podle odborníků možné i po malých částkách. Téměř každý čtvrtý Čech podle průzkumu spoří jen 100 až 500 Kč měsíčně. „Halíře dělají talíře,“ potvrzuje Radek Sedlák z ING Bank. Klíčem k úspěchu je ale pravidelnost.

Chce to stále

„Spořit pravidelně je z psychologického hlediska velmi zásadní,“ říká psycholožka Martina Viewegová. Když totiž člověk selže u něčeho, co dělá pravidelně, spíše si to uvědomí a je pak o to důslednější. „Při nárazovém spoření si naopak lidé své chování často omlouvají tím, že danou peněžní částku zrovna opravdu potřebovali a případné nepravidelné úspory odkládají na později. To se pak samozřejmě opakuje,“ dodává psycholožka.

Různé způsoby spoření využívají spíše lidé s vyšším vzděláním a vyšším příjmem. Téměř vůbec naopak nespoří lidé bez maturity.

Kolik si ukládáme

Češi si nejčastěji spoří 100 až 500 Kč měsíčně. Tuhle částku si měsíčně odkládá 23 % obyvatel. Pětina lidí spoří 500 až 1000 Kč a 19 % dotázaných mezi jedním až dvěma tisíci Kč. Více než 10 000 Kč měsíčně si je schopno ukládat 2,5 % Čechů.

Vedou běžné účty

Češi nejčastěji syslí své peníze na běžných účtech. Mají k nim sice snadný přístup, ale zhodnocení za moc nestojí. Druhou nejčastější formou spoření je penzijní spoření a až na třetím místě se umístily klasické spořicí účty. I když nabízejí nejvyšší zhodnocení, šetří na nich pouze 42 % dotazovaných, a to převážně z řad vysokoškolsky vzdělaných lidí. Téměř třetina lidí asi bankám nevěří a peníze ukládá do prasátka nebo matrace. Ani korunu si pak neukládá každý desátý Čech či Češka.

Nejvíc ukládáme v lednu

Snad pod vlivem novoročních předsevzetí nebo díky vánocemi vybílených účtů posílají Češi na spoření nejvíc peněz v lednu. Dalším úspěšným měsícem na spoření je duben. Podle odborníků jde zároveň o měsíce, kdy na účty zaměstnanců proudí peníze z třináctých platů nebo roční bonusy. Nejvyšší výběry našetřených korunek jsou v listopadu a platí se z nich vánoční dárky.

Proč vlastně střádáme

Důvody, proč spořit, jsou různé. Liší se hlavně podle věk u střadatele. Pro věkovou skupinu 30 – 44 let je spoření důležité jako finanční rezerva. Lidé nad 45 let spoří na penzi či nenadálé výdaje. Mladí hlavně na bydlení a koníčky.

Nákupy tají každý čtvrtý

Čtvrtina Čechů tají některé nákupy před svým partnerem. Častěji mají nákupní tajnosti ženy, které zamlčují nákupy oblečení a kosmetiky. Plných 13 procent z nás ale spoří tajně z velmi vážných důvodů. „K tajnému spoření se často uchylují oběti domácího násilí,“ vysvětluje psycholožka Martina Viewegová.

Společný účet jen u seniorů

Společný život a společný účet? Zapomeňte! Pro řadu párů je společný účet minulostí. V současnosti ho má převážně starší generace a také téměř polovina domácností o třech a více členech. Více než polovina Čechů si nechává i pro společné soužití účet, do kterého nemá druhý z partnerů přístup. Vlastní účty jsou pak hlavně doménou Prahy. Má je 86 % Pražanů.

Třetina se hádá kvůli utrácení

Občasné hádky kvůli utrácení zuří zhruba ve třetině vztahů. Pravidelné neshody ohledně financí přiznává 7 % respondentů. Naopak více než 60 % párů tvrdí, že větší výdaje (dovolená nebo vánoční dárky) společně konzultuje.

Bankéř radí: O penězích musíte přemýšlet

„Lidé si v dnešní době začínají uvědomovat, žeběžné nebo spořicí účty ke zhodnocení jejich peněz již prostě nestačí,“ říká Patrik Madle, mluvčí ČSOB Na klasický běžný účet bychom si podle něj měli nechat posílat mzdu. „Pokud si ale chceme spořit, ať už na bydlení, vysněnou dovolenou nebo na stáří, měli bychom využít jiné tomu určené produkty. Ideální je začít se státem podporovanými produkty jako je stavební spoření a penzijko (doplňkové penzijní spoření). Vhodné jsou i pravidelné investice. Důležité je začít spořit co nejdříve a odkládat pravidelně i malé částky v řádech stokorun,“ zdůrazňuje Madle.

Ženy a mladí podléhají slevám

Slevovým akcím na nepotřebné zboží dokáže odolat jen zhruba polovina lidí. Častěji jim podlehnou ženy a nejmladší generace.

Někdo jí, někdo utrácí

Jen pro dobrý pocit utrácí skoro desetina lidí. U některých z nich už jde o tzv. oniománii, tedy závislost na nakupování. Podle psychologů totiž pro některé lidi nakupování funguj jako »lék« na bolest. Zatímco někdo tak zahání problémy jídlem, jiný jde nakupovat.

Přečtěte si
ivannavratil386
17. 4. 2019 • 19:05

Je pravda, že já měl se spořením také dlouho problémy. Nedokázal jsem prostě žádnou korunu ušetřit. Mohlo za to hlavně to, že jsem často utrácel za nepotřebné věci. Teď už ale naštěstí šetřit umím. Třeba za poslední rok se mi podařilo našetřit opravdu hodně peněz, tak teď přemýšlím co s nimi udělám. Napadlo mě, že bych je mohl zkusit někam investovat... Je ale pravda, že předtím, než se člověk rozhodne investovat, tak je dobré si načerpat nějaké informace. Na to je super třeba tento server: https://www.investice.cz/

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.