Rádce Aha!: Jak bojovat se stařeckými skvrnami

Objevují se vám na kůži hnědé stařecké skvrny? Rádi byste se jich zbavili? Aha! vám poradí, jak jim částečně předcházet a jak je trochu zakamuflovat.
Věk nezastavíš
Stařecké skvrny jsou součástí procesu stárnutí. Na kůži se objeví skutečně téměř každému po 50. roce života. Pokud jste se často opalovali, mohlo dojít v některých místech k nahromadění hnědého pigmentu a vznikla stařecká skvrna. Objevují sena místech, která se před UV zářením obtížně chrání – nejvíc tedy na obličeji a rukou.
Jak na stařecké skvrny
1. Zamaskovat make-upem
Pokud nemáte skvrn mnoho, můžete je překrýt make-upem nebo tónovacím krémem a zapudrovat. Na trhujsou i kosmetické zesvětlovací krémy a peelingy, které pigment více či méně potlačí.
2. Laser či světlo
Skvrny si můžete nechat odstranit u dermatologa třeba laserem. Ovšem tuto metodu si budete muset zaplatit, protože jde o kosmetickou úpravu. Cena závisí na množství a velikosti skvrn a pohybuje se tak od 2 do 5 tisíc. Ve specializovaných salonech se tyto defekty odstraňují intenzivním pulzním světlem. Cena je asi poloviční. Odstraňuje je i mikrodermabraze, jejíž cena se pohybuje podle plochy od 300 do 3000 korun.
3. Babské recepty
Vyzkoušejte levnější variantu a inspirujte se babskými radami:
• Bělící účinky na stařecké skvrny má například citron a neředěný jablečný ocet. Naneste jej na skvrnu, nechte 15 minut působit a smyjte. Aplikujte 2x denně dva měsíce.
• Vatovým tamponem naneste podmáslí smíchané s pár kapkami rajčatové šťávy a nechte 10 minut působit. Kůže by se měla po čase odlupovat.
• Odlomte z aloe vera list a jeho šťávou potřete postižené místo. Nesmývejte asi 30 minut. Opakujte 2x denně, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.
• Vyrobte si cibulovou masku. Cibuli nakrájejte na kousíčky a rozmělněte na kaši, ke které přilijeme ocet tak, aby z této směsi vznikl krém. Nanášejte 2x denně po dobu 15 minut. Výsledek se nedostaví hned, ale až tak po třech měsících.