Pokoj Jana Palacha: Udělali z něj záchody a bydlení pro Číňany | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Pokoj Jana Palacha: Udělali z něj záchody a bydlení pro Číňany

Jan Palach
Jan Palach (Foto ara)

Přesně před padesáti lety ve 13:30 se na Václavském náměstí v Praze se upálil na protest proti příjezdu vojsk Varšavské smlouvy student Jan Palach (†20). Aha! se vydalo po jeho stopách a navštívili kolej, kde při studiích bydlel. Z jeho pokoje je koupelna s toaletou…

Při studiu na Vysoké škole ekonomické bydlel Palach na koleji Jarov. Konkrétně ve druhém patře bloku D, ve třílůžkovém pokoji číslo 61. Ten byste ale nyní v budově hledali marně. Koleje prošly rozsáhlou rekonstrukcí, při které část pokojů zcela zmizela či začala plnit jiný účel.

Koupelna a toaleta

Stejný osud potkal i pokoj Palacha, na jehož místě je nyní koupelna s toaletou. Zbytek původního pokoje je pak součástí většího bytu, ve kterém v současnosti bydlí studenti z Číny. 

U vstupu do kampusu na Jarově bude z iniciativy Palachových přátel připevněna pamětní destička, připomínající jeho dvouletý pobyt.

Kolej Spořilov

Po přestupu na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy musel Palach změnit i místo svého pražského pobytu. Přestěhoval se na kolej na Spořilově. Tak už ale neexistuje, na jejímž místě nyní stojí depo metra. Neustálé řeči a hluk na pokoji do půlnočních hodin ho rušily, případně se cítil být přitahován zajímavějšími diskusními tématy, která ho odváděla od studia. „V období před zkouškami proto uléhal záhy po návratu ze školy a nastavoval si budíka zhruba na dobu, kdy ostatní již usínali. V relativním klidu nočního pokoje se pak mohl snáze soustředit na studium. Učíval se až do rána, ráno pak vstal, dal si studenou sprchu v okamžiku, kdy oheň v kamnech již vyhasl a v prostorách ubytovny začalo být chladno,“ uvedl pro server Narmyslenka.cz jeho spolubydlící Jan Hlaváč. A právě odsud Palach vyrazil na svoji poslední cestu, která se tučným písmem zapsala do českých dějin.

Upálení na Václavském náměstí

Jan Palach se ve čtvrtek 16. ledna 1969 po obědě vydal ze své koleje na Spořilově. Jeho kroky mířily do horní části Václavského náměstí, kde si sundal aktovku, ze které údajně vyndal lahvičku s éterem, ke kterému přičichnul. Poté se polil benzínem a zapálil. Hořící pak utíkal k dolní části Václavského náměstí, cestou ho kabáty uhasili kolemjdoucí, které vyzval k přečtení jeho dopisu. Projíždějící sanitka ministerstva vnitra pak popáleného studenta převezla do nemocnice v nedaleké Legerově ulici, kde 19. ledna svým zraněním podlehl.

Dopis pochodně č. 1


V dopise Jan Palach kterém vysvětloval svůj čin i požadavky s ním spjaté:

„Vzhledem k tomu, že se naše národy ocitly na okraji beznaděje, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit lidi této země následujícím způsobem. Naše skupina se skládá z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se dát pro naši věc upálit. Já jsem měl tu čest vylosovat si jednotku a tak jsem získal právo napsat první dopisy a nastoupit coby první pochodeň.

Naše požadavky jsou:

Okamžité zrušení cenzury

Zákaz rozšiřování Zpráv (listy vydávané okupační armádou)
Jestliže naše požadavky nebudou splněny do pěti dnů, tj. do 21. ledna 1969, a nevystoupí-li lid s dostatečnou podporou (tj. časově neomezenou stávkou), vzplanou další pochodně.

Pochodeň č. 1

P.S. Vzpomeňte na srpen. V mezinárodní politice se uvolnil prostor pro ČSSR, využijme jej.

Palachův spolužák Jiří Mejstřík (72): S Janem jsme byli v pracovním táboře v SSSR

Jan Palach chtěl studovat Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1966 ale nebyl přijat pro »živnostenský« původ, přestože přijímačky udělal. Začal proto studovat na Vysoké škole ekonomické (VŠE), kde byl spolužákem Jiřího Mejstříka (72). Ten v současné době působí na Institutu rozvoje a plánování hlavního města Prahy a Aha! popsal společné chvíle i mimo školu.

Jak jste se Palachem poznal?

„S Janem jsem se poprvé setkal v červnu 1967 při odjezdu do SSSR. Skupina studentů Vysoké školy ekonomické z Prahy se v rámci výměny s Železničním institutem z tehdejšího Leningradu zúčastnila mezinárodního pracovního tábora. Ten se konal až v Kazachstánu, takže jsme putovali několik dní vlakem a nákladními auty a skončili v obrovských prostorech stepi, takzvaných celinách.“

Co jste tam dělali?

„Stanový tábor byl poblíž stavby závodu na zpracování drůbeže, kde jsme nejdříve opravovali škody, které na stavbě byly, neboť ta v podstatě vznikala jen po dobu těchto studentských brigád. Ten měsíční pobyt nebyl pracovně nijak snadný. K tomu nutno připočíst i nedobré jídlo, což vyústilo i v náš protest proti jeho kvalitě.“

Byl pobyt něčím přínosný?

„Večery, kdy se kolem našich kytaristů shlukli ruští studenti a poslouchali Suchého a Šlitra, Beatles, trampské písničky atd. A taky se diskutovalo.“

Diskutoval i Palach?

„Jan byl jeden z nejaktivnějších. Často a rád diskutoval se snahou přesvědčit o svých názorech a nutno říci, že byl informačně i argumentačně dost vybaven. Zároveň uměl naslouchat a bylo zřejmě, že se snaží pochopit druhé. Takže normální kluk, student, pracant. Byl velmi slušný, tichý, což vůbec není v rozporu s jeho vášní pro výměnu názorů.“

Kdy jste se setkali znovu?

„Jan vedl v roce 1968 jednu ze skupin studentů, která opět odjela za prací do SSSR. Já jsem měl na starosti organizaci těchto brigád, tak jsme s Janem připravovali příslušnou dohodu a starali se o zástupce studentů, kteří přijížděli z SSSR na její projednání. I zde se potvrzovala Janova pracovitost a slušnost.“

Jaký byl Palach jako člověk?

„Nebyl výrazným, nějakým extrovertním a vyčnívajícím typem. Byl důsledný, »urputný« v diskuzi, připraven věnovat hodně času na výměnu názorů. A také citlivý, na studenta až příliš slušný v mluvě, vnímavý. V době našeho protestu na brigádě v Kazachstánu byl aktivním účastníkem, nikoliv nějakým »hlavním organizátorem«.“

Jak jste prožívali jeho čin?

„Byl pro nás šokem. Ti, kteří s ním byli v kontaktu po srpnu 1968, říkají, že takovou reakci ani netušili.“

Jak si to vykládáte?

„Podle mého nelze říci, že to byl protest proti režimu. Režim se vlastně vyvíjel celkem příznivě. Ale tento vývoj byl brutálně zastaven a zničen okupací vojsk Varšavské smlouvy. Za pomoci komunistických politiků přímo zevnitř. Především proti tomu Jan protestoval. A proti informačnímu a myšlenkovému znásilňování. Ale především chtěl povzbudit, vyburcovat z rychlého propadu do skepse a apatie průměrného občana.“

Považoval studium na VŠE za přínosné? P﷯osléze odešel na Filosofickou fakultu UK...

„Nemyslím, že dvouleté studium na VŠE bylo jen přežíváním a čekáním na možnost přechodu na Universitu Karlovu. Pokud mohu posoudit, studoval poctivě, ne s nějakou nechutí a naopak i nabyté vědomosti na ekonomce mohl dobře využít v diskuzi.“

Kde si dnes 50 let od Palachovy smrti připomenou? 

PRAHA

*Od 9:30 na nádvoří Karolina Univerzity Karlovy bude odhalena pamětní dlaždice v místech, kde byla vystavena Palachova rakev.

*Od 11 hodin v horní části Václavského náměstí se otevře Vernisáž Jan Palach. Na témže místě se od půl jedné odpoledne uskuteční pietní akt s uměleckým programem připomínajícím Palacha a další živé pochodně.

*V 18:30 u Palachovy pamětní desky na budově Filozofické fakulty UK proběhne pietní akt.

*V 18:45 z horní části Václavského náměstí se na Staroměstské náměstí vydá průvod se světly.

*Ve 20 hodin v kostele U Martina ve zdi na Praze 1 zazní píseň Ticho Bohdana Mikuláška, vystoupí též komorní soubor Prague Singers i členové České filharmonie.

PLZEŇ

V 19 hodin na Anglickém nábřeží uctí Palachovu památku.

OLOMOUC

V 17 hodin bude na počest výročí Palachovy smrti olomoucká radnice nasvícena v barvách trikolóry.

BRNO

Od 17 hodin může veřejnost na počest Palacha na náměstí Svobody klást věnce a zapalovat svíčky.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.