Bude nejdelší noc v roce: SLUNOVRAT 23.23! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Bude nejdelší noc v roce: SLUNOVRAT 23.23!

Noci se pomalu, ale jistě začnou krátit, slunce bude zůstávat na obloze déle.
Noci se pomalu, ale jistě začnou krátit, slunce bude zůstávat na obloze déle. (Foto Aha! – Daniel Černovský, scom)

Nejtemnější noc roku nás čeká z pátku na sobotu! Slunce během ní ve 23.23 vstoupí do znamení Kozoroha, nastane zimní slunovrat a s ním i astronomická zima. Doprovázet ji ale bude oteplení, přes den naměříme až 11 stupňů.

Období slunovratu v minulosti bývalo příležitostí k oslavám. Slavili ho už Keltové a významným svátkem ale byl i pro Slovany, kteří tak velebili zrození mladého boha Slunce – Dažboga neboli Božice. Vše začalo večer před tímto svátkem magickými rituály, které byly zaměřené na věštění. Rozkrajování jablíčka, házení střevíčku či lití vosku nebo olova jsou zvyky, které se dochovaly dodnes.

Co se týká samotné zimy, ta meteorologická panuje už od 1. prosince. Ta astronomická začne až zítra. Slunce zapadne už v 16.02 a v sobotu vyjde v 7.59. Slunce zapadá později už od svaté Lucie (13. 12.), ovšem i později vychází. Odtud úsloví: Lucie noci upije, ale dni nepřidá. První dny zimy však budou teplé, rtuť teploměrů vystoupá až k 11 stupňům. Ochlazení přijde až po Štědrém dni. „Na začátku příštího týdne k nám začne za studenou frontou proudit chladný vzduch od severozápadu,“ předpovídají meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. Noční teploty se místy vrátí pod nulu. Přes den bude okolo pěti stupňů.

Nejníže nad obzorem
Slunce je v době zimního slunovratu nejníže nad obzorem, postupně se začne od jižního obratníku zvolna vracet zpět k rovníku. Už na Boží hod vánoční je den nejméně o dvě minuty delší, tedy podle lidového úsloví o »bleší převalení«...

Prodlužování dne v pranostikách
Kdy zapadá slunce?

➤ 21. 12. v 16.02 Zimní slunovrat
➤ 25. 12. v 16.04 Na Boží narození o bleší převalení
➤ 1. 1. v 16.10 Na Nový rok o slepičí krok
➤ 6. 1. v 16.16 Na Tři krále o skok dále
➤ 2. 2. v 16.58 Na Hromnice o hodinu více

Jak bude?
Dnes: oblačno, občasné sněžení, den –2 až +2 °C, na horách –4 °C.
Zítra: zataženo, déšť se sněhem, noc –1 až +3 °C, den 0 až 4 °C.
Sobota: zataženo s občasným deštěm, noc 4 až 8 °C, den 7 až 11 °C.
Neděle: oblačno, místy přeháňky, noc 2 až 6 °C, den 5 až 9 °C.
Štědrý den: oblačno až zataženo, déšť, noc 2 až 6 °C, den 6 až 10 °C.

Byliny pro zimní slunovrat
Jmelí je jistě jedním z nejtypičtějších symbolů Vánoc, pro magické účely by se mělo sbírat buď o letním slunovratu, nebo šestý den po novu. Podporuje a posiluje všechna kouzla, uzdravuje, chrání a přivolává krásné sny. O slunovratu se zavěšuje v domě a lidé se pod ním líbají na znamení míru a dobré vůle. Jalovec u nás nemá jako vánoční bylina velkou tradici, ale to není důvod, proč jím třeba neozdobit stůl. Odráží totiž zlá kouzla a prokletí, a to se v hektické atmosféře Vánoc hodí. Další ochrannou rostlinou k Vánocům příslušející je cesmína ostrolistá. Zavěšená přináší štěstí, chrání dům před zlými duchy, a dokonce i před jedy. Když si z borovicového chvojí svážete věnec, tak vězte, že přináší radost a uzdravení a jako všechny rostliny s ostrými hroty chrání dům.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.