Nová fakta o pádu Boeingu Lion Air: Autopilot se zvencnul! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 24. března 2023

Svátek slaví Gabriel, zítra Marián

Nová fakta o pádu Boeingu Lion Air: Autopilot se zvencnul!

Nová fakta o záhadném pádu nového Boeingu společnosti Lion Air
Nová fakta o záhadném pádu nového Boeingu společnosti Lion Air (Foto ČTK, Reuters, Twitter)

Přesně měsíc dnes uběhne od chvíle, kdy se zbrusu nový Boeing 737 společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítil do Jávského moře. Ač stále není jasná přesná příčina pádu, zpráva z vyšetřování hovoří o tom, že piloti museli bojovat s palubními počítači.

Jen 13 minut po startu z Jakarty to tři měsíce starý Boeing 737 Max 8 »zapíchl« čumákem do moře. Při tragédii zemřeli všichni cestující i posádka. Podle předběžné zprávy o nehodě zveřejněné Indonéskou komisí pro dopravní bezpečnost (IKDP) strávili piloti poslední chvíle ve vzduchu »zápasem» s automatickými systémy letadla. Podle dat z letových zapisovačů se piloti snažili vyřadit nový automatický bezpečnostní systém, který tlačil nos letadla k zemi.

Bezpečnostní systém, kterým jsou vybaveny všechny nové Boeingy 737 Max 8, reagoval na nesprávné údaje, podle nichž měl letoun příliš rychle stoupat, což by mohlo skončit ztrátou rychlosti a zřícením. Efekt zásahů počítače byl ovšem právě opačný a naváděl je k horizontu.

Chyba v systému

Piloti se vadný systém pokusili během pár minut letu dvacetkrát vyřadit, bohužel marně... „To, že se systémem bojovali tak intenzivně, dokazuje, že katastrofu nebylo možné odvrátit,“ řekl pro CNN letecký expert David Soucie.

Proč však systém nedokázali odpojit jako piloti při letu z Denspasaru do Jakarty předchozího dne, není jasné. Letadlo tehdy vykazovalo stejnou závadu a chvílemi mu kolísala výška až o 270 metrů.

„Podle našeho názoru už letadlo nebylo způsobilé k letu a nemělo být zapojováno do provozu,“ zkritizovala IKDP společnost Lion Air, že po takové události vyslala boeing na další trasu.

Časová osa

Srpen 2018: Lion Air obdržel 11 nových Boeingů 737 Max 8.
9. říjen 2018: Let 610 Lion Air spadl do Jávského moře.
1. listopad 2018: Nález první černé skříňky, která zaznamenávala letové údaje.
3. listopad 2018: Potápěč Syahrul Anto (†48) se utopil při pátrání po troskách.
5. listopad 2018: Vyšetřovatelé ztrácejí signál z druhé černé skříňky, která zaznamenávala komunikaci v kokpitu.
6. listopad 2018: Zveřejněna teze, že letoun měl problémy s ukazatelem výšky a rychlosti.
28. listopad 2018: Zveřejnění zprávy z vyšetřování.

Ztracená černá skříňka

Nadále pokračuje pátrání po druhé černé skříňce, která zaznamenávala hovory v kokpitu. Předpokládá se, že se leží v bahně na dně oceánu. Záznamy z ní by měly osvětlit, proč se pilotům nepodařilo vadný bezpečnostní systém deaktivovat.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.