Nenaleťte na Mikuláše na fígle výrobců! Není čokoláda jako čokoláda | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 28. září 2022

Dnes je Den české státnosti / Václav, zítra Michal

Nenaleťte na Mikuláše na fígle výrobců! Není čokoláda jako čokoláda

Čokoláda (Ilustrační foto).
Čokoláda (Ilustrační foto). (Profimedia.cz)

Výrobci sázejí na to, že spotřebitele zlákají k nákupu svého produktu barevným a líbivým vzhledem a nízkou cenou. Jenže to se nemusí vyplatit. Aha! vám přináší průvodce, podle nějž v obchodě vyberete kvalitní čokoládovou dobrotu...

Čtěte složení!

Vzhledem, obalem a někdy i cizojazyčným názvem (např. Happy Choco) výrobci evokují, že jejich výrobky jsou ze skutečné čokolády, vězte, že může jít o laciné náhražky. A jak to poznáte? Jedině tak, že si přečtete složení! Jakmile hned v úvodu popisu výrobku najdete pojem »mléčná pochoutka«, »výrobek s kakaovou polevou« nebo »kakaová pochoutka«, čokoládu v něm nenajdete. Hnědá hmota totiž často obsahuje jen samý cukr a jiné rostlinné tuky než tuk typický pro čokoládu – kakaové máslo. Pouze výrobky z opravdové čokolády mají ve složení uvedeno, že jde o čokoládu.

Hnědá hmota vs. čokoláda

Čokoláda a čokoládové výrobky mají vždy ve složení kakaové máslo nebo kakaovou hmotu. Pokud je v receptuře kakaový prášek a ztužené či částečně ztužené rostlinné tuky (jiné než kakaové máslo), jedná se o čokoládovou náhražku – kakaovou pochoutku nebo výrobek s kakaovou polevou.

Co má obsahovat?

Hořká čokoláda musí obsahovat minimálně 35 % kakaové sušiny, zatímco mléčná, která vzniká přidáním sušeného mléka, musí obsahovat nejméně 25 %. A co se skrývá pod pojmem kakaová sušina? Patří sem kakaové součásti, jako je kakaová drť, kakaová hmota, kakaový prášek, kakaové máslo, kakaové výlisky a kakaový tuk.

Na pořadí záleží

Dejte pozor na to, v jakém pořadí jsou jednotlivé přísady ve výrobku zastoupené. Ingredience, která je na prvním místě, je ve výrobku obsažená nejvíce. Čokoláda a především mléčná čokoláda má často na prvním místě ve složení cukr (hořká může také obsahovat cukr, ale obvykle ho má méně). Množství cukru (sacharózy) se sice na obale nedočtete, ale můžete jej ale odhadnout z tabulky výživových hodnot, kde je uvedený celkový obsah cukrů, kam patří u mléčných čokolád i mléčný cukr. Jeho podíl je okolo 4 – 5 % z celkového obsahu cukrů.
Důležité je i vybírat čokoládu podle procenta kakaové sušiny. Čím vyšší, tím méně cukru výrobek má.

Bacha na podfuky!

Nejen spotřebitelé se snaží ušetřit, ale i výrobci, a to právě s vědomím, že málokdo studuje složení výrobku. Takže například z čokolády na vaření, na kterou byli kuchtíci a hospodyňky zvyklí, udělali »pouze« čokoládovou polevu, což uvádějí ve složení výrobku, ale tradiční obal změnili pouze tak, že z něj vymazali slovo čokoláda a ponechali jen nápis „na vaření“.

Mléčná, nebo »palmolejová« náplň?

Čokoládové dobroty s náplní se mohou tvářit, že jsou z mléka či čokolády, ze složení však můžete zjistit, že víc než mléčného tuku či kakaového másla je v náplni levné náhražky – palmového oleje. Opět se zde vyplatí sledovat pořadí ingrediencí ve složení, které je vždy sestupné – od složky, které je ve výrobku nejvíce, po ingredienci, které je v něm nejméně. V takovém případě jsou kvalitnější ty výrobky, které mají ve složení na předním místě kakaové máslo, mléko či mléčný tuk.


POZOR! Už zítra čtěte velké srovnání adventních kalendářů.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.