Loutky ze známého večerníčku: Broučky našli v archivu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 2. února 2023

Svátek slaví Nela, zítra Blažej

Loutky ze známého večerníčku: Broučky našli v archivu!

Beruška byla Broučkovou nejlepší kamarádkou, i když ji často zlobil.
Beruška byla Broučkovou nejlepší kamarádkou, i když ji často zlobil. (Foto Aha! – Mária Rušinová)

Přiletěli broučci! Odpuzovač hmyzu ale nechte doma. Krásné loutky známé z večerníčku raději ukažte dětem. Na výstavě v prostorách zámku Ctěnice uvidí i původního Broučka tak, jak ho znáte z chaloupky pod jalovcem. 

Trávou po pás, ani rosou jako granáty se na výstavu Broučci architekta Zdeňka Podhůrského brodit nemusíte. Rozhodně však nepřehlédněte Broučka. „Je to srdcovka, jediná zachovalá původní loutka, otcův originál z roku 1967,“ vysvětlil Aha! herec Zdeněk Podhůrský (59), syn známého výtvarníka téhož jména. Ostatní vystavené loutky, jako Pavouk a Beruška ze slavného večerníčku, jsou zvětšeninami originálů.


Objevili je v archivu
Syn svatojánských broučků, kolem kterého se celá pohádka točí, však měří jen 32 centimetrů. Je to »javajanka«, tedy spodem voděná loutka. Zajímavostí je, že loutek muselo být víc než postav broučků, dohromady 20 vyrobených figurek. Některé se totiž dělaly na více způsobů vodění. „Většinou se natáčelo s marionetami, ale občas se střídaly s javajkami. Některé musely mít obličeje veselé, některé smutné, to vše se muselo vyrobit. Mysleli jsme, že kromě Broučka jsou ostatní loutky ztracené, ale nakonec byly nedávno objeveny v archivu ČT. Zatím jsou ve špatném stavu, ale pracuje se na jejich restaurování,“ dodal Podhůrský.

Jak se vyráběly?
Na jedné postavičce pracoval tým lidí. „Nejdříve ji táta nakreslil v malé velikosti, pak se zvětšila na velký papír do budoucí velikosti,“ popsal výrobu loutek Podhůrský. Následovalo rozkreslení do technického výkresu a už se mohlo soustružit, brousit, lakovat a oblékat. „Ve finále tatínek nalepil vlásky a domaloval obličej,“ dodal.

Mistr loutek
Zdeněk Podhůrský (1920 –1981) byl výtvarník a coby profesor loutky na DAMU své zkušenosti s řemeslem předával dál. Jeho práce byla prezentována na 28 výstavách doma a na 15 v zahraničí. Nejznámější figurky jsou Broučci, vytvořil ale i Čokoládového panáčka či Neználka.

Kde? Zámecký areál Ctěnice
Kdy? od 23. 10. 2018 do 3. 3. 2019, od 10:00 do 18.00
Za kolik? Rodinné vstupné dva dospělí a tři děti 200 Kč, jednotlivci 100 Kč.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.