Po letošních volbách poprvé bez komunistů: V Senátu jde o desítky milionů!

Naprostým debaklem skončily senátní volby pro komunisty, kteří poprvé od devadesátých let nebudou mít v horní komoře českého parlamentu zastoupení. Bědovat může i vládní ANO s ČSSD – obě strany nakonec získaly v doplňovacích volbách po jednom senátorovi. Menší politická podpora ale znamená i méně peněz pro stranické pokladny.
V pokladně není už ani vindra si budou po senátních volbách moci zazpívat například sociální demokraté. Ziskem jediného senátního křesla totiž kromě jiného straně citelně poklesne i státní příspěvek za mandáty. Roční dotace klesne zhruba o deset milionů a strana za své senátory získá ročně jen necelých dvanáct milionů.
ODS si polepší
Nepříliš dobře je na tom také hnutí ANO, to v posledních volbách získalo jediného senátora, ročně hnutí získá zhruba 6 milionů. Naopak vítězní občanští demokraté si polepší zhruba o pět milionů na 13,5 milionu korun.
Nula pro KSČM
Více peněz od státu bude směřovat i do stranického rozpočtu hnutí Starostové a nezávislí, hnutí ANO, TOP 09 a uskupení Senátor 21. Za Marka Hilšera (42) bude příspěvek inkasovat jeho vlastní uskupení – to si každý rok přijde na 900 tisíc korun. Pohorší si KDU-ČSL, Strana zelených a KSČM, která v horní komoře ztratila zastoupení a od státu nedostane za senátorské mandáty nic.
Stát ušetří
Stát bude stranám a hnutím vyplácet od příštího roku za senátorské mandáty celkem 69,3 milionu korun. Půjde o nižší částku než doposud. Stát ušetří za tři senátory, kteří se letos dostali do horní komory jako nezávislí kandidáti. Ti na žádný příspěvek od státu nárok nemají.
Kdo bude předseda?
Nové rozložení politických sil má v Senátu za následek také diskuzi, kdo bude předsedou horní komory. Doposud platil zvyk, že předsedu získá strana s nejsilnějším senátorským klubem. Kartami, které rozdali voliči, ale ještě mohou výrazně zahýbat samotní politici – tedy hlavně nezařazení a nezávislí senátoři – ti se teoreticky mohou přihlásit k některému ze senátorských klubů, ze kterého by se pak stalo nejsilnější uskupení horní komory. A to by si mohlo post předsedy nárokovat. Nejčastěji se jako o možném šéfovi Senátu mluví o Jaroslavu Kuberovi (71, ODS). Dlouholetý primátor Teplic už po komunálních volbách o post teplického šéfa nestojí – to by mohlo naznačit, kam nyní směřuje.