Velký test pro čtenáře Aha!: Vyzkoušejte svoji paměť

Kam jsem to jen dal? Všichni si čas od času klademe tuto otázku, když si nedokážeme vzpomenout, kde jsme nechali klíče od bytu. Zapomínání je do určité míry v pořádku. Pokud se s ním ale setkáváte stále častěji, měli byste zpozornět. Může to totiž signalizovat i závažnější onemocnění...
Mozek je náš nejdůležitější a nejdokonalejší orgán, řídí všechny funkce v těle. Navíc má schopnost ukládat, uchovávat a vybavovat si informace – tomu říkáme paměť. To, zda mozek informace správně zpracuje, záleží na řadě faktorů, především na psychickém rozpoložení, emocích a stavu vědomí. Už od středního věku se přitom mohou začít projevovat poruchy paměti, které sice nemusí být nebezpečné, na druhou stranu však mohou znamenat první příznaky závažné nemoci. Mezi ty patří zánět mozku, rakovina mozku, cévní problémy a Alzheimerova choroba, která je vůbec nejčastějším neurodegenerativním onemocněním. Problémům s pamětí lze č á s t e č n ě předcházet pravidelným t r én i n kem (více na stranách 28 a 29), vhodnou životosprávou nebo bylinkovými kúrami (účinný je v tomto případě například jinan dvoulaločný, známý také jako ginkgo biloba).
Kdy vyhledat lékaře?
• Pokud se zapomínání stupňuje.
• Pokud dochází ke zhoršování myšlení a úsudku.
• Pokud dochází ke změnám chování a poruchám řeči.
• Pokud se k poruchám paměti přidávají i bolesti hlavy.
Pomůže i zdravá strava Pro správné fungování mozku je třeba jíst potraviny bohaté na železo. To najdeme především v červeném mase, luštěninách a rostlinných olejích. Do jídelníčku bychom měli zařadit i zdroje bílkovin, tedy mléčné výrobky, ryby a vejce. Samozřejmostí by měl být dostatečný přísun tekutin.
Celý článek a test najdete ve vydání nedělního deníku Aha!