Jak přežít dlouhou cestu: Čím zahnat nudu, hlad, únavu a pokuty v autě na dovolené

Už cesta na dovolenou by měla být součástí odpočinku. Když ji dobře naplánujete a nic nepodceníte, nedorazíte do cíle rozmrzelí.
Dobře plánujte
Nic nezkazí pohodu na cestě jako střet s místními policisty, neplánovaná objížďka nebo nečekané výdaje. Před cestou si proto zkontrolujte povinnou výbavu ve všech zemích, kterými budete projíždět, základní předpisy včetně nejvyšších povolených rychlostí, systém placení dálnic i aktuální dopravní omezení. Ideálně si naplánujte i vhodná místa se zajímavostmi po cestě, kde můžete udělat delší přestávku a protáhnout se, případně přespat.
Dostatečně spěte
Energetické nápoje a káva dokáží oddálit a zamaskovat únavu, tělo si ale po jejich požití neodpočine, a o to silněji se únava projeví, když jejich účinek odezní. Řidič by proto měl využívat přirozeného biorytmu a vyrazit brzy po ránu, dělat bezpečnostní přestávky a v případě potřeby si dát i během přestávky půlhodinového šlofíka. Při jízdě v noci jsou sice silnice prázdnější, ale statisticky mnohem více hrozí mikrospánek.
Pohodlně se oblečte
V autě dlouho sedíme a pohodlí je proto mnohem důležitější než móda. Ideálním oblečením jsou volné šaty a tepláky. Řidič by měl mít na nohou lehké, vzdušné a zároveň pevné boty, které po pedálech nekloužou. Boty byste si neměli příliš utahovat a ponožky by neměly mít příliš upnuté gumičky, abyste zabránili otékání nohou.
Jezte lehce
Ovoce či zelenina pokrájené v krabičce, sendviče s celozrnným chlebem a suché skořápkové plody. To je podle odborníků nejlepší strava na dlouhou cestu. Vyhněte se sušenkám a příliš sladkým jídlům, stejně jako jídlům, které se rychle kazí. Při zastávkách v restauracích a na odpočívadlech nejezte těžká jídla, mohou ovlivnit pozornost za volantem.
Zabavte posádku
Zastávky na zajímavých místech, audioknihy nebo dobrá hudba zaženou nudu na cestě spolehlivě. Jestli cestujete s dětmi, přibalte jim i oblíbené hračky, knížky, nebo třeba omalovánky. A oprašte staré dobré slovní hry. V případě, že se vaše děti baví výhradně s tabletem nebo mobilem v ruce, nezapomeňte krom dostatku her a filmů před cestou zabalit i nabíječky s konektorem na autozapalovač a sluchátka.
Zkontrolujte vůz
Proveďte alespoň základní kontrolu vozu. Cesta bude bezpečnější a vyhnete se i problémům s policejními kontrolami. Tohle můžete zkontrolovat sami:
*Gumy – Hloubka vzorku 1,6 je v zahraničí minimum. Počítejte s tím, že minimálně tuto hloubku musí mít pneumatiky mít i po návratu. Evropské autokluby proto doporučují alespoň 3 milimetry.
*Světla – Přední i zadní světla, blinkry a osvětlení registrační značky musí svítit. Pro jistotu si přibalte i náhradní žárovky, v zahraničních servisech může být i podobná prkotina drahá.
*Kapaliny – Zkontrolujte hladinu oleje, chladicí kapalinu a směs do ostřikovačů.