Tenhle kaktus je starý 240 let! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 13. července 2024

Svátek slaví Markéta, zítra Karolína

Tenhle kaktus je starý 240 let!

Pěstitel měl více rostlin po Fričovi, zbyl mu ale jen tato 240 let stará Soehrensia borscherzi z Bolívie (největší na fotografii).
Pěstitel měl více rostlin po Fričovi, zbyl mu ale jen tato 240 let stará Soehrensia borscherzi z Bolívie (největší na fotografii). (Foto ara)

Unikátní, vzácný a s neuvěřitelným příběhem! Takový je 240 let starý kaktus, který pochází z Bolívie a původně patřil známému cestovateli a botanikovi Albertu Vojtěchu Fričovi (1882 – 1944 ). Nyní o něj pečuje Petr Říha (70) z Českých Budějovic.

„Když byla za první republiky uhelná krize, tak sbírku Frič rozprodal, tahle rostlina byla léta v Soběslavi. Našli ji tam mezi kedlubnami,“ vypráví sběratel, který pěstuje kaktusy a sukulenty už dobrých 50 let. Jako jeden z mála lidí umí kaktusy naroubovat, a tak za ním jezdí lidé z celého Česka.


V zahradě u pivovaru má tři skleníky a dva z nich vytápí dřevem. Vztah ke kastusům si vybudoval díky svému strýci. „Dal mi pár odnoží a semenáčků, od té doby to začalo. Pak jsem začal stavět první skleník, takový malinký, prostředky jsem po vojně neměl,“ vzpomíná muž, původní profesí elektromechanik. Jeho přáním je, aby sbírku jednou převzalo město a zřídilo botanickou zahradu.Vozil kaktusy i z pěstírny na Kanárech
Polovinu sbírky Petra Říhy, která čítá kolem 100 druhů, tvoří kaktusy, druhou sukulenty. Vozí je od známých nebo kupuje na burzách. V minulosti jezdil i do pěstírny na Kanárské ostrovy. Sbírku už několikrát obměnil. Třeba když začátkem 90. let stavěl hospodu a potřeboval peníze, nebo když mu povodně v roce 2002 zničily »dvě plné popelnice kytek«.

Alberto Vojtěch Frič
Byl český etnograf, cestovatel, botanik, fotograf a spisovatel. Jihoameričtí indiáni jej pojmenovali Karaí Pukú (česky Dlouhý lovec), v Evropě byl znám též jako »Lovec kaktusů«. Již v 15 letech byl považován za jednoho z největších znalců těchto rostlin ve střední Evropě. Shromáždil největší a nejcennější evropskou sbírku své doby. Ta zanikla během druhé světové války, nesehnal dost dřeva a uhlí a kaktusy ve sklenících umrzly.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.