Den čokoládové zmrzliny! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 29. února 2024

Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich

Den čokoládové zmrzliny!

Čokoládová zmrzlina
Čokoládová zmrzlina (Profimedia.cz)

Druhá nejoblíbenější zmrzlina nejen v Česku, ale i na celém světě slaví dnes svůj den! Ačkoli v oblíbenosti ji stále poráží vanilková, na čokoládové si pochutnáváme mnohem déle – už 326 let!

Jeden z prvních receptů na čokoládovou zmrzlinu pochází z roku 1692 z italské Neapole. Důvodem, proč dřív vznikla čokoládová než vanilková, bylo, že zmrzliny se nejprve ochucovaly různými nápoji – čajem, kávou a také v 17. století velmi oblíbenou horkou čokoládou.

➤ Baby Gaga – zmrzlina
s mateřským mlékem
Kontroverzní zmrzlinu začala v roce 2011 vyrábět londýnská zmrzlinárna The Icecreamist. Kromě mateřského mléka obsahovala ještě vanilku a citronovou kůru.
➤ Koňská
Zmrzlina ze syrového masa? Nic neobvyklého pro Japonce. Vyrábí se zde totiž zmrzlina s příchutí koňského masa, který dokonce obsahuje syrové kousky a nazývá se Basashi.


➤ Kaviárová
Tak tuhle zmrzlou lahůdku nabízí například zmrzlinárna Ice Monkey v Hongkongu. Mléčno-čokoládová zmrzlina ozdobená kaviárem prý chutná podobně, jako by byla dochucená slaným karamelem.
➤ Česneková
Zmrzlina, kterou byste měli na první rande určitě vynechat. Přidává se do ní česnek, tvaroh a cukr nebo med.
➤ Pizzová
Milovníci pizzy by měli tuhle raritu vyzkoušet. Zmrzlinu s příchutí této italské speciality podávanou na osmince pizzy servíruje od roku 2012 americká společnost Little Babies Ice Cream.

Starověký předchůdce
Ledový dezert znali už Peršané a staří Řekové a Římané. Dopřávali si misku se sněhem, který přelévali hroznovou šťávou či ochuceným šafránem. Také existovaly i variace s ovocnými šťávami či medem.

5 nejšílenějších příchutí zmrzliny

Je libo kopeček koňské, nebo česnekové? Češi si ročně koupí 34,3 milionu litrů zmrzliny. Nejvíce jdou dlouhodobě na odbyt jednodruhové zmrzliny. A jejich příchutí je nespočet. Od oblíbených, přes nevšední až po opravdu šílené...

Místo vody mléko
První zmrzlinu, která nebyla z vody, ale z mléka, vyrobili pravděpodobně Mongolové. Vyráběli totiž mléčné nápoje, které díky chladnému horskému klimatu často zmrzly.

Z Číny do Itálie
Mléčná mražená pochoutka se z Mongolska dostala do Činy, kde do ní začali přidávat různé chutě. Evropské jazýčky si na ní mohly smlsnout až ve 13. století, a to díky proslulému cestovateli Marco Polovi, který ji dovezl do Benátek. Recept pak cukráři zdokonalovali, až vznikla proslulá italská zmrzlina.

Čokoládovo-smetanová
Ingredience: 200 g čokolády na vaření (a kousek na ozdobu), 250 ml smetany ke šlehání (33 %), 3 lžíce cukru, 50 ml plnotučného mléka.
Postup: Rozpusťte čokoládu, a dejte do hrnce spolu s cukrem a smetanou. Lehce vařte a promíchejte, aby se ingredience spojily. Poté pomalu za stálého míchání přilévejte mléko. Nechte vychladnout. Zmrzlinu přelijte do uzavíratelné misky, posypte kousky hořké čokolády a dejte
 alespoň na 5 hodin do mrazáku.

Čokoládový sorbet
Ingredience: 555 ml vody, 200 g cukru, 75 g kakaa, 170 g tmavé čokolády, vanilkový lusk. Postup: V hlubší pánvi smíchejte 375 ml vody s cukrem, kakaem a vnitřkem vanilkového lusku. Povařte 1 – 2 minuty. Přidejte zbylou vodu a čokoládu nalámanou na kousky. Míchejte, dokud se čokoláda úplně nerozpustí. Směs nechte vychladnout, a vložte do zmrzlinovače nebo do uzavíratelné misky a do mrazáku (alespoň na 5 hodin).

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.