Hrabě Francesco Kinský dal Borgo (34) provedl Aha! po rodovém majetku: Tajemná Madona z hradu Kost!
Výklad z úst nejpovolanějšího, samotného hraběte! Po hradě Kost v Českém ráji včera návštěvníky prováděl Francesco Kinský dal Borgo (34), syn jednoho z majitelů hradu. A Nedělní Aha! bylo u toho.
„Přeji vám krásný den, jsem hrabě Francesco Kinský dal Borgo a provedu vás tady,“ začal hradní pán, a pak už jen povídal a povídal. S výkladem mu chvílemi pomáhal průvodce Vladimír (17). „Dělám to úplně poprvé, jako něco, co patří k mé práci. V Čechách žiju už pět let a spolu s bratrancem Carlem (32) jsme nejstarší synové nynějších majitelů,“ prozradil šlechtic.
Nová expozice
Rodina Kinských se snaží ukazovat, jaký byl život na hradě v období 30leté války. „Letos otvíráme zbrusu novou expozici, kterou vytvořila během roku moje matka Michelle. Některé exponáty pocházejí z Čech, něco je přímo z majetku dal Borgo a něco Kinští zakoupili v Itálii,“ říká hrabě.
Originální lavice
Vznikl tak nový interiér velkého rytířského sálu s portréty rodu Kinských, velkým jídelním stolem a originálními lavicemi ze 17. století.
Madona na míčku
300 let starou sochu Madony vytesal Oto Sandler do karalského mramoru jinak, než se to běžně dělalo. Panna Marie byla obvykle zpodobňována s Ježíškem v náručí. Ta kostecká přidržuje syna na jakémsi míčku.
Kaple i mučírna
To, co návštěvníci mohou na hradě Kost spatřit i letos, je kaple sv. Anny, černá kuchyně a mučírna, v níž nechybí gilotina na stínání hlav. Všechno je součástí minulé expozice. „Naší snahou do budoucna je exponáty v rámci možností neustále obměňovat. Je to proto, aby lidé, kteří k nám jezdí, měli důvod se stále vracet,“ říká Francesco Kinský dal Borgo.
Rod s kořeny ve 13. století
Rod Kinských dal Borgo, kterému patří hrad Kost a zámek Karlova Koruna, je starý český šlechtický rod, který se zapsal do dějin celého českého národa. Kořeny rodu sahají do 13. století – do časů vlády krále Přemysla Otakara I. Původním sídlem jejich předků byla vesnická tvrz Vchynice u Lovosic, odkud mají i své jméno – Vchynští. To se během staletí přeměnilo na dnešní podobu Kinští. Jejich znakem jsou tři kančí kly v rudém poli.
Celý článek si můžete přečíst v tištěném vydaní nedělního deníku Aha!