Mše za kardinála Berana: Jeho návrat do vlasti trval 53 let!
Klidný život rozhodně neměl kardinál Josef Beran (†80). Kvůli pevným názorům si jej vzali na paškál nejprve nacisté a vláčeli jej po dvou koncentračních táborech. Hitlerův režim ale trumfli komunisté, kteří ho vyhnali a on se po strastiplné cestě vrátil do vlasti až nyní.
Bolševici duchovního na různých místech republiky zadržovali dlouhých 14 let, nakonec ho vyhnali a on dožil svůj bohatý a těžkými zkouškami poznamenaný život ve Vatikánu. Sám kardinál si ale přál spočinout v rodné Plzni nebo v Praze. Toho se dočká až zítra, tedy skoro padesát let od své smrti.
Teprve v pátek se ostatky Berana vrátily armádním speciálem do Prahy a po pondělním uložení v kapli svaté Anežky snad konečně najde definitivní klid. Jméno kardinála budí díky jeho pevným postojům pozornost i dnes, a tak jej včera – kromě církevních hodnostářů – při poslední cestě ze Strahova na Pražský hrad doprovodily stovky lidí.
Cesta domů začala již ve čtvrtek, kdy byla jeho rakev vyzdvižena z vatikánské hrobky. Ve stejný moment byla přitom ve svatovítské katedrále odhalena socha svatého Vojtěcha – k němu je totiž Beran často připodobňován a také on sám se možná dočká svatořečení...
Pražský arcibiskup Duka: Buď vítán...
Za svého předchůdce sloužil v chrámu sv. Víta mši pražský arcibiskup Dominik Duka. Ve svém kázání stavěl vedle sebe osudy sv. Vojtěcha a kardinála Berana. „Buď vítán... Ty, který jsi v rozhodnou chvíli nemlčel, neboť jsi mlčet nesměl. Vracíš se z vyhnanství opět v rozhodnou hodinu,“ uvedl Duka. Zmínil, že ve chvíli, kdy se v katedrále připomíná osud politického vězně dvou totalitních režimů, jímž Beran je, účastní se prezident Miloš Zeman sjezdu komunistů. V závěru bohoslužby zaznělo 19 pomalých úderů na zvon Zikmund, číslovka symbolizuje součet let, která Beran strávil jako vězeň nacistického a komunistického režimu.
Lidé kardinála dodnes milují a obdivují!
Doprovázeli Josefa Berana na jeho poslední cestě do katedrály sv. Víta a vzpomínali na něj jako na hrdinu i výjimečnou osobnost!
Lucie Zahradníčková (35), daňová konzultantka
„Josef Beran je osobností našich dějin, která má přesah do současnosti. Vážím si jeho památky, všeho, co pro naši zemi udělal. A samozřejmě pro jeho věrnost k vlasti. Máme i osobní vzpomínku, protože můj tatínek se s kardinálem osobně potkal. Navštěvoval totiž vesnici, kde se narodil. Byl to laskavý a přátelský člověk, s každým se zastavil a krátce pobavil.“
Jiří Pechl (71), kriminalista v důchodu
„Kardinála Berana si vážím díky jeho neohroženému postoji proti totalitě i ponižování. Zemřel v roce 1969 ve Vatikánu a tehdy režim tady netoleroval žádný náznak opozice. Pohřeb v Praze byl nemyslitelný. Sám pocházím z věřící rodiny, tatínek byl kostelník, a i já jsem proto měl v kádrovém posudku, že se nehodím do vedoucích funkcí.“
Pavel Fischer (52), bývalý prezidentský kandidát
„Život kardinála Berana je jako apel, abychom naslouchali svědomí a byli obezřetní v jednání s těmi, kdo se tváří mírumilovně. Vyhnancem a trestancem byl pro nacisty i komunisty. S oběma raději opatrně.“
Otakar Mlčoch (38), mistr zvuku
„On je naší historií, se kterou jsme spjatí stejně jako s římskokatolickou církví. Jsem neskutečně rád, že se kardinál vrací domů, jak bylo jeho posledním přáním.“
Břetislav Smysl (44), lektor
„Nejsem katolík, ale myslím, že některé skutečnosti přesahují nás všechny. Jsou to nezpochybnitelné hodnoty, které jsou navíc státotvorné. A je tedy správné se k nim hlásit.“