7 kroků, jak zatočit s plísní: Zbavte se nejhoršího alergenu!
V zimě jsme to s větráním často moc nepřeháněli. A v řadě domů a bytů vykvetla v temných koutech koupelen, chodeb a sklepů plíseň. Zbavte se jí, nebo se ona zbaví vás. Aha! vám poradí, jak na ni.
1. Chraňte se
Plíseň je nebezpečná. Její neviditelné spory vám mohou přivodit vleklé a nebezpečné onemocnění a alergie. když vám to možná přijde přehnané, při úklidu se chraňte rukavicemi, respirátorem a pracovními brýlemi.
2. Vyhoďte ji
Při likvidaci plísně používejte co nejvíce jednorázových materiálů, které budete moci poté zabalit do igelitového pytle vyhodit. Tedy třeba papírové utěrky. Při praní klasického hadru by se vám mohly spory zbytečně šířit po bytě.
3. Větrejte
Než se do úklidu plísně pustíte, otevřete všechny dveře a okna. Co nejvíce větrejte i po úklidu. Nedostatečné větrání je totiž to, co plíseň ve většině případů způsobuje.
4. Nekombinujte
Nezkoušejte na plíseň použít všechny prostředky naráz. Sice proti ní jednotlivě pomáhají, ale když je omylem smícháte, můžete vyrobit smrtelný koktejl. Kombinací chlorového bělidla s alkoholem, acetonem, kyselinou nebo čpavkem totiž mohou vzniknout jedy, jako čistý chlor, chloraminový plyn nebo chloroform.
5. Navlhčete
Viditelnou plíseň odstraňte jako první. Ať už používáte hadr, kartáč, nebo sprej, vždy plíseň odstraňujte na vlhko. Jen tak omezíte šíření plísňových spor při úklidu.
6. Zničte původce
Plíseň vzniká z mnoha důvodů. Vždy ale kvůli vlhkosti. Původcem může být špatně větraný kout, vzlínající zemní vlhkost, propouštějící potrubí, zatékající střecha či jiné problémy. Dokud je neodstraníte, plíseň se bude vracet.
7. Sušte
Místo, odkud jste plíseň odstranili, důkladně vysušte. Kupříkladu v případě zdi to může znamenat i 24 až 48 hodin. Pomoci vám může třeba odvlhčovač.