Dechberoucí fotky stíhacího pilota 21 km nad Kanadou: »Selfíčka« s polární září | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Dechberoucí fotky stíhacího pilota 21 km nad Kanadou: »Selfíčka« s polární září

Dechberoucí fotky stíhacího pilota 21 km nad Kanadou
Dechberoucí fotky stíhacího pilota 21 km nad Kanadou (Foto Profimedia.cz)

Tak tahle selfíčka, přátelé, jen tak něco nepřekoná! Jejich autorem je americký pilot Ross Franquemont (40), který se při přeletu nad Kanadou »vycvakl« s polární září. V tu chvíli byl ve výšce 21 tisíc metrů a řítil se rychlostí přes 800 km/h!

Franquemont pochází z města Lenoir v Severní Karolíně a živí se jako pilot amerického letectva. Při focení selfíčka zrovna pilotoval výzvědné letadlo Lockheed U-2 Dragon Lady. Tenhle stroj byl vyvinutý v 50. letech 20. století a jeho hlavní předností je, že dokáže dlouhodobě létat ve výšce kolem dvaceti kilometrů.
Tam ostatně vznikla i série dechberoucích snímků s polární září, se kterou se pilot fotil rovnou z kokpitu.

Jak vzniká polární záře?

Tento světelný úkaz vzniká, když erupce na Slunci vyvrhne do vesmíru mrak nabitých částic. Jakmile dorazí k Zemi, jeho část zachytí magnetické pole naší planety. Částice, které se stahují po spirálách směrem k pólům, se pak v atmosféře rozzáří všemi barvami (nejčastěji je to zelená).Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.