494 let stará kniha je zpět v Česku: Z Ameriky putovala do Židovského muzea v Praze

Zachránili vzácnou 494 let starou knihu, která byla ukradena ze sbírek pražské židovské obce. Objevila se v nabídce americké aukční síně. Naštěsí si ji tam všiml knihovník židovského muzea a podařilo se zabránit prodeji. Včera se vrátila zpátky do Prahy.
Svazek o hebrejské gramatice ze 16. století je jedinečný nejen svým vznikem, ale i příběhem, který jej provází. „Důležitý je i tím, že jako další od války pohřešovaná judaika je jedním z dokladů existence druhdy vzkvétajících, avšak v období šoa zdecimovaných českých a moravských židovských komunit,“ řekla Aha! mluvčí muzea Kateřina Honskusová.

Z našeho území byl jako řada dalších předmětů tisk ilegálně vyvezen v době mezi koncem druhé světové války a rokem 1989. Coby položku s číslem 60 skoro 500 let starý titul Abrahama ben Meir de Balmese (†83) až loni objevil knihovník Židovského muzea při běžné kontrole před dražbou v nabídce americké aukční síně Kestenbaum & Company. „Po upozornění ji stáhla z nabídky a s vlastníkem dojednala restituci,“ uvedla Honskusová. Její ředitel Daniel E. Kestenbaum ji včera osobně vrátil do rukou ředitele Židovského muzea v Praze Leo Pavláta.

Vznik knihy
Dlouho pohřešovaný filozofický rozbor stavby hebrejského jazyka Mikne Avram - Peculium Abrae napsal jako svůj poslední titul rodák z města Lecce v jižní Itálii Abraham ben Meir de Balmes. Italsko-židovský držitel doktorátů z medicíny a filozofie vydal knihu v Benátkách roku 1523 v hebrejštině i latině, překlad nesl název Peculium Abramae. Balmes se však vydání nedočkal, zemřel o několik měsíců dříve.
Cesta kolem světa
Jak dokládá podpis a razítko, titul byl majetkem knihovny pražské židovské obce. „Jejím dalším vlastníkem byl Ze’ev Ben-Haim, jenž se narodil roku 1907 v rakousko-uherské Haliči,“ uvedla Honskusová. Přední izraelský lingvista roku 1933 emigroval do Palestiny. Po jeho smrti v roce 2013 koupil knihu anonymní izraelský badatel. Ten ji pak nabídl k prodeji přes aukční síň.

Víte, že...
Trasport podobného předmětu se liší podle toho kdo návrat fyzicky zajišťuje, odkud cestuje, jak je velký, zda cestuje diplomatickou poštou, přiváží jej osobně poslední vlastník či je vyzvednut v zahraničí muzejním kurátorem.