Nový seriál deníku Aha!, Nedělního Aha! a Aha! Pro ženy na rok 2018: 100 příběhů republiky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 29. května 2022

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Nový seriál deníku Aha!, Nedělního Aha! a Aha! Pro ženy na rok 2018: 100 příběhů republiky

Fotografie
Fotografie (internal)

28. října 1918. Právě letos uplyne 100 let od tohoto významného dne v historii naší republiky. Jakých vlastně bylo těch sto let samostatné republiky? Jak se měnila ve víru doby a jak se v ní žilo. O tom všem bude nový seriál, se kterým se budete potkávat na stránkách Aha!, Nedělního Aha! a Aha! Pro ženy.

Vlastně všechno začalo porážkou na Bílé hoře na podzim roku 1620. Zemi opustila kulturní elita národa, část šlechty, český národ přežíval, plahočil se pod jhem Habsburků. Celá staletí snili lidé o samostatnosti, v podhoubí to vřelo, bublalo. Roku 1848 formuloval František Palacký české představy o samostatnosti, které se opíraly o přirozené právo každého národa na vlastní existenci v rámci mocnářství. Krásná vize, ale doba tomu nepřála.

Ten správný čas nastal ke konci první světové války. Poselství amerického prezidenta W. Wilsona z 8. ledna 1918 shrnuly zásady k ukončení bojů ve 14. Bodech, přičemž ten desátý obsahoval požadavek autonomie pro národy habsburské říše. Trvalo však ještě dlouho, než k něčemu takovému došlo. Až nastal 28. říjen 1918. Tento den přebralo předsednictvo Národního výboru Obilní ústav. Ještě se souhlasem Vídně... Tím ovšem nadvláda Rakousko-Uherské monarchie končila, česko-slovenský národ nastoupil cestu ke svobodě! Ta však byla později na téměř půl století přervána komunistickým režimem. Seriál věnovaný 100 letům republiky právě začíná...Seriál Aha! ke sto letům republiky
Během celého roku se budete v deníku Aha!, v Nedělním Aha! a také Aha! pro ženy setkávat s logem »100 let, 100 příběhů«. Přineseme vám právě 100 zajímavých příběhů, postřehů, které mají vztah k historii Československa, ČSSR či České republiky. Portréty významných osobností, důležité události, ale i vzpomínky na to, jak se vlastně během sta let žilo. V Aha! pro ženy pak bude věnována pozornost především významným zástupkyním něžného pohlaví naší republiky.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.