Mše ve vypáleném kostele: Farář v Gutech sloužil půlnoční v troskách historického svatostánku, který v létě zničili mladí žháři | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. července 2022

Dnes je Den upálení mistra Jana Husa, zítra Bohuslava

Mše ve vypáleném kostele: Farář v Gutech sloužil půlnoční v troskách historického svatostánku, který v létě zničili mladí žháři

Mši svatou vedl pod širým nebem u vyhořelého kostela v Třinci-Gutech farář Kazimierz Płachta.
Mši svatou vedl pod širým nebem u vyhořelého kostela v Třinci-Gutech farář Kazimierz Płachta. (Blesk - Karel Janeček)

Poprvé od 16. století se nemohli věřící přijít pomodlit při půlnoční mši do kostelíka v Třinci-Gutech. Svatostánek zničili žháři. Lidé se modlili pod širým nebem.

Sváteční náladu přinesli mladší věřící. Postavili živý betlém, jehož středobodem byl teprve dvouletý Filip Krenželok. „Já dělám ovečku. Mladí kluci nám tady v létě kostelíček zapálili,“ řekla jeho sestra Beatka (12). Několik desítek návštěvníků od mše neodradil ani mohutný vítr. Farář Kazimierz Płachta zdůraznil potřebu lidské jednoty a lásky. Hovořil také o žhářích, kteří kostel zapálili. „Tito chlapci budou sami trpět a utápět se ve svém svědomí, ve svém srdci. Nemá cenu těm mladým lidem přidávat něco, co těžce v životě ponesou,“ modlil se za výtečníky smířlivý otec Płachta.

Čekají na soud
Památku s původním vybavením a obrazy z první poloviny 16. století zapálili letos v srpnu sotva zletilí paliči. Použili k tomu čtyři lahve benzinu. Dva z trojice čekají na soud ve vazební věznici. Jednomu z obviněných hrozí až 15 let vězení, druhému jako mladistvému trest nižší.

„Modlíme se za žháře,“ říká farář z Gutů

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.