CESTY ZA VODOU X. díl: ČESKO OKEM DRONU!
Voda je živel, umí být nevypočitatelná, nemilosrdná, zničující. Ovšem také ochraňující a spásná. V minulosti mnohdy definovala zemské hranice, hradům díky vodním příkopům zajistila nedobytnost. V moderní době zaceluje rány, které do krajiny člověk bezohledně vrývá. Zahlazuje průšvihy průmyslového vandalismu, jako jsou třeba díry v zemi po ukončené těžbě nerostných surovin. Když zalijete »měsíční krajinu« vodou, bude z toho jednou možná krásný park nebo rezervace. Ještěže nás alespoň tohle napadlo…
Loket nad Ohří
Hrad založil Přemysl Otakar II. na vysokém skalním ostrohu nad řekou Ohří. Meandrující koryto zde připomíná paži ohnutou v Lokti, a tak právě tento nepřirozený zlom a vykroužení okolo skály dalo městu i hradu název. Později zde byl dokonce vězněn Karel IV. svým otcem Janem Lucemburským. Dnes jde o jedno z nejromantičtějších nejen pro vodácká putování, srovnatelný je snad jen Český Krumlov a Rožmberk nad Vltavou.
Malé městečko skýtá bezpočet občerstvujících zastavení, právě malebný hrad a malé historické jádro. Každopádně stojí za návštěvu i mimo vodácké radovánky. Kousek jsou Karlovy Vary, Bečov nad Teplou či přírodní rezervace Slavkovský les.
Mostecké jezero
Původně tu bylo staré město Most, pak obrovská jáma po dobývání hnědého uhlí a teď celkem přijatelná vodní plocha větší než Máchovou jezero (284 hektarů). Mostecké jezero (311 ha) vzniklo teprve před devíti lety zatápěním vytěžených ploch povrchového dolu Ležáky (dříve Richard). Napuštění bylo dokončeno v roce 2002. Jezero zásobuje vodou Ohře pětikilometrovým vodovodem z nádrže Nechranice, spodní voda i srážková. Jedná se o kultivaci zdevastované krajiny nejen estetickou, ale také hydrologickou.
Voda má vylepšit mikroklima, ekosystémy vody a půdy a kvalitu ovzduší celkově. Jsou tu už nasazeny ryby, voda je celkem v pořádku, ale na koupání to pořád není… Jedná se o první projekt tohoto charakteru, přičemž ani v sousedním Německu nebyl v takovém rozsahu dosud proveden! Uvažuje se do budoucna i s rekreačním využitím.
Kaliště Venuše u Mostu
Romantický má jen název a občas možná ještě zabarvení hladiny. Tzv. zbytková jáma Venuše nedaleko Mostu a také uměle vytvořeného Mosteckého jezera je využívána jako plaviště popelových odpadů a je plná toxického svinstva. Jde o vytěženou plochu povrchového lomu Ležáky už fungující rovných 40 let.
Do prostoru obrovské vydolované jámy byl ukládán popílek a nyní hydraulicky i tzv. popelová hydrosměs pro budoucí rekultivaci, kdy by se měl terén srovnat do původní polohy. Do té doby uvidíme mastné duhové obrazce na hladině. Princip je jasný, odpad se vrství v segmentech, tuhne, jak voda vysychá a znovu se naplavuje další odpad. Do budoucna by měl reliéf krajiny vypadat jako dřív.
Jezero na ostravské haldě
Obrovské umělé jezero uprostřed Ostravy vzniklo teprve loni, přičemž po okraj se naplnilo až letos zkraje roku. Unikát jak rekultivovat a ochladit doutnající Hrabůveckou haldu plnou hutního odpadu z Vítkovických železáren i hlušiny z dolu Jeremenko si můžete prohlédnout u výpadovky na Frýdek-Místek. Hromada neustálým hořením ničila klima, hrozily rovněž propady půdy. Proto na vršku vyhloubili zhruba 750 metrů dlouhou nádrž, vystlali gumovou fólií a napustili vodou z nedaleké Ostravice. Tlak vody zabraňuje proudění kyslíku do útrob haldy a tím znemožňuje proces hoření, celkově ochlazuje půdu.
I když se sem místní omladina dochází vykoupat, není to právě bezpečné, neboť nádrž není ještě plně stabilizována. „Na gumových březích a okrajích se drží malí šneci, což není příjemné. Klouže to po nich,“ hlásí výrostci. „Voda je ale čistá.“ Z jedné strany je objekt hlídaný, nicméně dobrodruzi si sem cestu hravě najdou jinudy. Těleso haldy je vysoké od 20 do 30 metrů, dosahuje délky 1,8 km, šířky 1,2 km a uvnitř odborníci zjistili teplotu až 300 °C! Vrší se zde od roku 1891. Do budoucna se počítá s další parkovou úpravou i golfovým hřištěm.
Zatopený most ve Všeboři
Vodní nádrž Jesenice je přehrada ležící asi sedm kilometrů jihovýchodně od Chebu na řece Odravě. Najdete tu unikátní most, zpola zaplavený vodou, kde kotví rybáři své loďky a loví pod betonovými oblouky ty nejlepší kousky. Přehradu začali budovat v roce 1957. Dokončena byla v roce 1961. Její délka je 12 kilometrů, v nejhlubším místě dosahuje voda hloubky 18 metrů.
Okolo je plno kempů a chat, které slouží k rekreaci. Přes Jesenici byl postaven železniční most na trati Cheb – Plzeň. Při jízdě vlakem je možné vidět právě most, jehož vrchní část je stále nad hladinou. Tento most přes Odravu kdysi spojoval dvě části obce Všeboř, jejíž převážná část byla přehradou zatopena.
Tajenku najdete v tištěné verzi Nedělního Aha!
Výherce z minulého čísla: Alena Kajfoszová, Havířov