Chcete prasečák? Za prachy je váš!

Dáte-li peníze, máte prasečák! Dostane-li firma Agpi přijatelnou nabídku, převede vepřín, stojící u památníku romského holocaustu v Letech na stát. Rozhodli o tom včera akcionáři. Kolik to bude stát, je tajné...
Místo, kde za války stával sběrný tábor a umírali v něm lidé, je pro Romy symbolem jejich utrpení. V 70. letech tam vyrostl vepřín. Politici se kvůli odstranění velkovýkrmny vepřů, aby na místě následně vybudovali památník, dohadují s jejím vlastníkem přes dvacet let. Teď by měl být problém vyřešen.
Akcionáři včera odhlasovali, že vepřín na stát převedou, pokud za něj dostanou adekvátní náhradu. „Vše bude záviset na tom, zda se na ceně dohodneme. Teprve pak ji zveřejníme,“ řekl místopředseda představenstva Agpi Jan Čech. O finanční náhradě odmítá informovat i česká vláda, jedná se o ní v režimu tajné.
Pokud se strany dohodnou, mohla by být kupní smlouva podepsána už začátkem září.
Vepřín v číslech
*7,1 hektaru má areál zemědělské firmy.
*13 hal vepřína poskytuje »domov« 13 tisícům prasat.
*1972 je rok, kdy se velkokapacitní vepřín začal stavět. Původně se skládal z deseti hal, další byly přistaveny později.
*2013–2015 v těchto letech instalovala firma do poloviny hal nové technologie.
Tábor v Letech
Sloužil od roku 1940 jako pracovní tábor pro osoby »práce se štítící«, většinou pro navrátilce z vězení. Od poloviny roku 1942 se z něj stal cikánský tábor, do kterého byli soustředěni jen Romové. Zemřelo tam 241 dětí do 14 let a 86 dospělých.