Do kin míří Smrtihlav! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 19. června 2024

Svátek slaví Leoš, zítra Květa

Do kin míří Smrtihlav!

Jason Clarke se do role vžil natolik, že z něho šel strach.
Jason Clarke se do role vžil natolik, že z něho šel strach. (Foto Aha! – archiv Bonton film, ara)

Skutečné zlo na plátně! Tak popsal film o bezcitném říšském protektorovi Rein-
hardu Heydrichovi (†38) jeho hollywoodský představitel Jason Clarke (47). Američané 75 let po atentátu na »pražského kata« zrekonstruovali jednu z nejtemnějších historií Československa, včetně vraždění v Lidicích a kruté smrti parašutistů Jozefa Gabčíka (†30) a Jana Kubiše (†28). Oproti trháku Anthropoid ještě přitvrdili!

Snímek je drsnější než Anthropoid
„Na place jsem se snažil navodit atmosféru strachu a nekonečné agrese. Pohybovat se kolem mě tentokrát nebylo moc příjemné. Do takového rozpoložení se nedostanete jen tak uprostřed scény. Existuje jenom tenká hranice mezi tím, kdy jste na place, kdy se chcete dostat do role a držíte to v sobě, a kdy to pustíte ven,“ svěřil se americký herec, známý např. z filmů o Terminátorovi, Everest, Zero Dark Thirty nebo Úsvit planety opic.„Máme tu co do činění se skutečným zlem,“ přitakává Rosamund Pike (38), nominovaná na Oscara za thriller Zmizelá. Ve Smrtihlavovi hraje Heydrichovu snoubenku a později manželku Linu.

Zvrácenost
Smrtihlav nesleduje jen hrdinnou linku příběhu parašutistů bojujících proti neskutečnému zlu, ale právě poukazuje na zvrácenost fašistického fanatika. Jeden z největších prominentů hitlerovského Německa byl krutým mužem, »tvůrcem« takzvaného konečného řešení židovské otázky – genocidy evropských židů.

O nás bez nás
Heydrich tak během jednoho roku dvakrát ožil na filmovém plátně. V roce 2016 šel totiž do kin Anthropoid, ve kterém se objevili také čeští herci v čele s Aňou Geislerovou (41). Ve Smrtihlavovi se Američané obešli bez účasti Čechů, i když se film natáčel také u nás. Podle upoutávky nechybí ani drsné scény, ze kterých běhá mráz po zádech. Vyvražďování Lidic a hon na hrdinné parašutisty – atentátníky – jsou jen špičkou ledovce. Při natáčení bylo doslova hmatatelné zlo a agrese. Strach byl prý průvodcem celého natáčení. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči v kinech už od 8. června.

Krutost na 35 milimetrech
Film se natáčel na klasický 35mm film, který více odpovídá době příběhu. To mělo podle tvůrců umocnit rozmáchlé záběry Heydrichova světa vyšších vrstev, které jsou v protikladu s realisticky pojatou kamerou scén odbojářů.

Bestie s lidskou tváří
„Nešlo o nějakého záporáka z komiksových filmů, ale o muže, který existoval. Měl rodiče, sourozence a v hrudi mu bilo skutečné lidské srdce. Zítra byste mohli projít kolem úplně stejného chlapa na ulici a ani byste si ho nevšimli,“ řekl o Heydrichovi jeho představitel Jason Clarke.

Kdo byl »pražský kat«?
Reinhard Heydrich působil v letech 1941 až 1942 jako zastupující říšský protektor protektorátu Čechy a Morava. V rámci operace Anthropoid byl na něho 27. května 1942 proveden atentát, na jehož následky o osm dní později zemřel. V odplatě za jeho smrt zavedli nacisté krutá opatření, jež vešla do historie jako heydrichiáda. Povraždili několik tisíc obyvatel protektorátu, úplně vyhladili vesnice Lidice a Ležáky.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.