5 chyb, kterých se dopouštíme při sjednávání spotřebitelské půjčky

Občas rodinné příjmy na výdaje nestačí. V takovém případě je zapotřebí si finance půjčit. Jestliže i vám rodinný rozpočet překazily nenadálé výdaje, pak se při sjednání spotřebitelské půjčky vyvarujte 5 nejčastějším chybám, které jsou vstupenkou do dluhových nesnází.
1. chyba – Nepůjčili vám v bance, tak jdete rovnou k nebankovním poskytovatelům.
Nepůjčili vám v bance, a tak bezmyšlenkovitě rovnou razíte do jedné z nebankovních společností? Chyba! S uzavíráním spotřebitelského úvěru u nebankovní instituce je spojeno mnoho rizik. Ověřte si proto, zda vámi vybraný nebankovní poskytovatel je seriózní. Ptejte se na recenze vašich známých a hledejte reference na internetu. Nebankovní společnosti často lákají na rychlé sjednání půjčky, avšak právě rychlost může být později vykoupena nedozírnými následky v podobě vysokých sankcí.
2. chyba – Úroková sazba je až na druhém místě.
Zajímá vás, jak vysoká bude vaše měsíční splátka? Ač je tento parametr velmi důležitý, v žádném případě by neměl být upřednostňován před úrokovou sazbou. Je samozřejmě nutné, aby výše měsíční splátky byla taková, která vám bude finančně vyhovovat. Jestliže ale zcela opomenete úrokovou sazbu, pak je možné, že budete po nesmyslně dlouhou dobu splácet jen úroky.
3. chyba – RPSN je to samé jako úroková sazba.
Roční procentní sazba nákladů není to samé co úroková sazba. Na rozdíl od úroku RPSN ukazuje, kolik spotřebitel zaplatí celkem za vypůjčenou sumu. Součástí RPSN je úroková sazba i všechny poplatky. Nabízí-li nebankovní společnost nulový úrok, nenechte se oklamat a zajímejte se o výši RPSN. Ta rozhoduje o výhodnosti půjčky.
4. chyba – Porovnat nabídku konkurence není potřeba.
Sjednat půjčku u prvního poskytovatele bez předešlého porovnání nabídek konkurence je velká chyba. Jen reklama či aktivní nabízení nebankovní společnosti nestačí. Důležitá je iniciativa spotřebitele, proto porovnávejte nabídky a využijte online srovnání půjček.
5. chyba – Nedbale přečíst smlouvu o půjčce stačí.
U nebankovních společností je více než důležité přečíst si smlouvu před podepsáním. Později byste mohli být nemile překvapeni. Na jakékoliv nesrovnalosti ve smlouvě se ihned ptejte. Po jejím přečtení byste měli vědět nejen výši úrokové sazby a skutečnou cenu úvěru.