Za Prazdroj 200 miliard: Plzničku uvaří roboti? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 25. května 2024

Svátek slaví Viola, zítra Filip

Za Prazdroj 200 miliard: Plzničku uvaří roboti?

Plzničku uvaří roboti?
Plzničku uvaří roboti? (Foto: ara)

Japonci jsou známí svými roboty, kteří umí milovat, mluvit i vařit... a možná budou časem vyrábět i české pivo. »Plzničku« si totiž od Američanů koupili za nejvyšší nabídku: 197,3 miliardy korun! Je ale asijský vlastník pro české rodinné stříbro dobrá zpráva?

Nový majitel se jmenuje Asahi Group Holdings. A je pěkně zazobaný! Svojí nabídkou přebil tuzemské zájemce – nejbohatšího Čecha Petra Kellnera i skupinu J&T vedenou Patrikem Tkáčem. Dosavadním vlastníkem byla jihoafrická společnost SABMiller patřící pod největší pivovarnický koncern na světě Anheuser-Busch InBev.

„Společnost AB InBev dnes oznámila, že uzavřela závaznou dohodu se společností Asahi Group Holdings o prodeji podniků v České republice, na Slovensku (Topvar), v Polsku (Kompania Pivowarska), Maďarsku (Dreher) a Rumunsku (Ursus) a ostatních souvisejících aktiv, která byla před sloučením s AB InBev ve vlastnictví SABMilleru,“ uvedla včera mluvčí Plzeňského Prazdroje Jitka Němečková.

Pivovar nekomentoval, co pro něj bude nový vlastník znamenat. Největší pivovarnická skupina Plzeňský Prazdroj s obratem 3,7 miliardy korun provozuje v Česku pivovary v Plzni (značky Pilsner Urquel, Gambrinus), Nošovicích (Radegast) a Velkých Popovicích (Velkopopovický kozel).

Pořád bude nejlevnější...
„Pivo bude zdražovat podobně jako doposud v určitých vlnách. Mnohem větší vliv na jeho cenu mají například daně, nikoli původ vlastníka. Japonci budou postupovat obezřetně. Pivo v ČR včetně »plzně« bude i nadále v mezinárodním srovnání patřit k jedněm z nejlevnějších na světě,“ řekl Aha! Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.

Rekordní suma
„Cena, která byla za Prazdroj nabídnutá, je rekordní sumou. Plzeňský Prazdroj je totiž unikátní hodnota. Převzetí ze strany Asahi bude pro Prazdroj pravděpodobně přínosnější, než kdyby ho převzala finanční skupina,“ řekl na Seznam Zprávy.cz investiční poradce Tomáš Kálal.

Rozšíření do Asie
„Je velké umění vyrobit pivo, ale stejně velké umění je ho prodat. Asahi může Prazdroji nabídnout dobrou distribuční síť v Asii. V Evropě se již více piva pít nebude, zajímavé pro export tak budou asijské a africké trhy,“ uvedl šéfredaktor časopisu Pivo, Bier &Ale Pavel Borowiec.
Asahi s tradicí od 19. století:
•    největší japonský pivovar založený v roce 1889
•    tržby se loni pohybovaly okolo 415 miliard korun
•    po celém světě zaměstnává přes 22 000 zaměstnanců
•    firma investovala mimo jiné v Austrálii, na Novém Zélandu či v Číně

Plzeňský Prazdroj už japonský byl
•    založen byl v roce 1842
•    loni pivovar prodal 10 milionů hektolitrů piva
•    zaměstnává asi 2000 lidí a nepřímo vytváří dalších 22000 pozic u dodavatelů
•    Japonci už ho vlastnili, šlo o banku Nomura, která jej získala od zkrachovalé IPBPřečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.