Někdejší korunní princezna ČSSD Buzková: Chtěli mě za prezidentku! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 2. července 2022

Svátek slaví Patricie, zítra Radomír

Někdejší korunní princezna ČSSD Buzková: Chtěli mě za prezidentku!

Petra Buzková
Petra Buzková (Aha! – Petr Podroužek, David Kundrát, Marek Pátek)

Svého působení v politice nelituje, ale teď jako advokátka je svobodná a spokojená. Proto bývalá politička Petra Buzková (50) nepřijala ani nabídku kandidovat na prezidentku.

Z vysoké politiky odešla před 10 lety a podle vyjádření pro Seznam.cz to bylo v pravou chvíli. Vracet už se někdejší korunní princezna ČSSD nechce. „Samozřejmě nastaly okamžiky, kdy jsem se o politiku trochu více zajímala, ale vlastně ani na chvilku jsem nelitovala, že jsem odešla. Stejně tak nelituju, že jsem kdy do politiky šla. Ty roky byly zajímavé, poučné, hodně náročné...“ říká.


Šťastná a svobodná
Své významné klienty v právní kanceláři zastupuje ve sporech týkajících se hospodářské soutěže a firemního práva. „Připadám si neskonale svobodnější. Šéfuju sama sobě. V kolik jdu ráno do kanceláře, je otázka jen mé osobní zodpovědnosti a mého kalendáře, jak jsem si ho naplánovala. Když si chci na něco udělat čas, tak si ho prostě udělám. Můžu se bez problémů rozhodovat, kdy si chci vzít dovolenou. A také nemusím neustále řešit, co si o mně někdo myslí,“ tvrdí Buzková.

Z reakcí okolí si totiž dělala těžkou hlavu. Přiznává, že nerada vystupovala v médiích, protože se prý bála, jak to bude působit. „Na rozhovory, které jsem natočila, jsem se vůbec nechtěla dívat. Možná je to tím, že člověk kriticky uvažuje o vlastních názorech, přemýšlí, jestli něco neměl říct jinak, lépe, jestli ten jeho názor je vůbec správný. A když pak vidí sám sebe na obrazovce, tak mnohdy ztrácí jistotu,“ přiznala Buzková.


Zemana nevolila
K sebevědomí jí jistě nepřidaly spory s tehdejším šéfem ČSSD a dnešním prezidentem Milošem Zemanem (72), který jí označoval za líného maskota strany. Už se přes to dokázala přenést a mohla by s ním dnes normálně mluvit? „To jsou prostě věci, které se staly, a já je nechci zpětně hodnotit. Dnes nejsem v takové pozici, abych se stýkala s prezidentem,“ odbyla otázku Buzková. Přiznala však, že Zemana nevolila, její hlas dostal Karel Schwarzenberg (78).
Hrozná hloupost
Ji osobně by však prý nic nepřimělo jít se poprat o post hlavy státu. A to přesto, že ji jako možnou kandidátku vzpomínal i exprezident Václav Havel (†75). „I takovéto nabídky v minulosti přišly, ale já opravdu nechci kandidovat do žádné funkce. Tím méně do funkce hlavy státu,“ trvá na svém Buzková.

Naposledy se nechala zlákat před deseti lety, kdy kandidovala za ČSSD na primátorku Prahy proti Pavlu Bémovi. „Byla to ode mě hrozná hloupost, ale prostě jsem se nechala přesvědčit. Pak jsem si řekla, že už nikdy. Tehdy jsem právě začínala v advokacii, a myslím, že mi to ty začátky úplně neusnadnilo,“ zdůvodňuje to.


Petra Buzková (50)
* Je pravnučkou významného prvorepublikového sociálnědemokratického politika Františka Modráčka a patří k zakladatelům obnovené polistopadové sociální demokracie
* Byla poslankyní České národní rady, poslankyní a místopředsedkyní Sněmovny a ministryní školství

* V ČSSD patřila ke křídlu kritickému k předsedovi Miloši Zemanovi
* Byla aktérkou tzv. aféry olovo (značka Pb jako Petra Buzková), kdy byl jeden z poradců premiéra Zemana obviněn ze sepsání plánu její veřejné diskreditace – mluvilo se tu o jejích problémech s mravnostní policií v minulosti, kontaktech s StB i údajném zanedbávání dcery
* V roce 2003 si ze zdravotních důvodů nechala zmenšit poprsí, což se neobešlo bez sexistických narážek jejích kolegů poslanců

* Z politiky odešla v roce 2006 a dnes je spolumajitelkou a jednatelkou advokátní kanceláře
* Je vdaná za finančníka Josefa Kotrbu a má dceru Annu (20)Přečtěte si
hejhej
31. 10. 2016 • 10:19

chaluge: Její jméno na seznamu STB -krycí jméno Pavla, bývalá fukcionářka komunistické organizace OBRODA.

-bello-
30. 10. 2016 • 23:12

Pro mě je nepřijatelný, aby v sívíčku politik, herec, podnikatel a vůbec kdokoli z významnějších osob uváděl, čí jsou pra, nebo pra, pra vnučkami a vnuky. Kdybych měla do seriózního sívíčka napsat jsem vnučkou madame ... připadla bych si jak dement. Chápu, že je nutné znát poměry rodiny, z které dotyčný je, ale do kolikátýho kolene ?

ararat
30. 10. 2016 • 15:52

chaluge 30. 10. 2016 13:10 blběno co ty víš třeba by byla dobrou kandidátkou,bolševický Zeman stejně půjde od válu

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.