Radim Souček (73) se zadýchával, lékařka se jen smála, ale...Trpí smrtelnou plicní chorobou! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 29. května 2022

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Radim Souček (73) se zadýchával, lékařka se jen smála, ale...Trpí smrtelnou plicní chorobou!

Radim Souček musí dýchat kyslík ze speciálního přístroje.
Radim Souček musí dýchat kyslík ze speciálního přístroje. (Foto Aha! – Dan Černovský)

Radim Souček (73) z Prahy se před čtyřmi lety začal při chůzi do schodů zadýchávat. Myslel si, že zkrátka stárne, a potvrdila mu to i jeho lékařka. Ve skutečnosti ale trpí smrtící idiopatickou plicní fibrózou.

Radim býval aktivní sportovec, hrál ragby a kondici si udržoval i v důchodu. Dlouho si namlouval, že potíže s dechem patří k věku. Když se ale začal zadýchávat i při krátké procházce, vyrazil za svou lékařkou. „Popsal jsem jí svoje potíže a ona se smála, že se zadýchává taky. Uklidnil jsem se a říkal si, že zkrátka stárnu,“ vzpomíná bývalý tiskař. Bohužel se ukázalo, že jeho problémy způsobuje smrtící choroba jménem idiopatická plicní fibróza.

Postup choroby se daří zpomalit, ale přesto už je Radim nucen používat kyslíkový přístroj. „Nedýchám z něj pořád, záleží na tom, jak se cítím. Ale před čtyřmi lety jsem ještě pracoval s manželkou na zahrádce, dneska je to úplně nemožné. Začnu se zadýchávat, jen se na hrábě podívám,“ vtipkuje Souček.

Radim Souček musí dýchat kyslík ze speciálního přístroje.


Co je idiopatická plicní fibróza
Vzdušná tkáň plic se kvůli ní mění v tuhé vazivo. Kapacita plic se snižuje, až selžou úplně. Bez léčby se doba přežití pohybuje mezi dvěma až pěti roky. Přesná příčina nemoci není známá, ale rizikovým faktorem jsou kouření, časté respirační infekce a dlouhodobý pobyt v prašném prostředí.

Léčba existuje, ale...
Léčba, která nemoc zpomalí a u někoho i zastaví, existuje. Pojišťovny ji však proplatí jen někomu. Za pacienty s idiopatickou plicní fibrózou bojuje profesorka Martina Vašáková, přednostka Pneumologické kliniky 1. Lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze. „Pacienty, kteří nesplňují kritéria pojišťoven, se snažíme zařadit do klinických studií,“ vysvětluje.

Nechte se otestovat!
Od zítřka do 25. září trvá celosvětový Týden idiopatické plicní fibrózy. Každý, kdo má podezření, že s jeho plícemi není něco v pořádku, se může nechat otestovat. Seznam plicních ambulancí, kam můžete přijít i bez doporučení praktického lékaře, najdete na stránkách www.plicnifibroza.cz.

Přečtěte si
ivoadler
16. 9. 2016 • 12:32

Teď jsem si byl pro pivo, potkal jsem známého, prý 100 let, a povídá mi: už vám bylo padesát? Já: už mi bylo sedmdesát. A nezadýchávám se. V životě jsem nesportoval. Možná právě proto.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.