Velké srovnání cen vody! Domácnosti v okresech: Proč platíme jinou částku?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 29. února 2024

Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich

Velké srovnání cen vody! Domácnosti v okresech: Proč platíme jinou částku?!

V Trnové mají krásný zámek, ale nejdražší vodu v republice.
V Trnové mají krásný zámek, ale nejdražší vodu v republice. (Foto: Obec Trnová)

Ministerstvo chce naučit vodárny šetřit podzemní vodou. Bohulibý záměr ale odskáčou odběratelé. Domácnostem se tak účty zvednou až o tisíc korun ročně.

Šest korun, tedy třikrát víc než dnes, bude v roce 2022 stát účtovat vodárnám za kubík podzemní vody. Novela vodního zákona bude zvyšovat poplatky postupně a ministerstvo životního prostředí doufá, že tak vodárenské společnosti budou více využívat povrchové zdroje.

Bez šance
Jenže to podle Svazu měst a obcí ČR odnese koncový spotřebitel. Pro domácnosti to bude výrazné navýšení účtů za vodu a prý k tomu není důvod.
„Navíc je třeba pamatovat na to, že celá řada tuzemských měst a obcí nemá možnost využívat jiný zdroj pitné vody než vodu podzemní,“ sdělil Aha! předseda svazu a starosta Kyjova František Lukl.

Vodu výhradně z podzemí odebírají asi 4 miliony obyvatel. A tak zdražení výrazně postihne třeba lidi v Olomouci, Brně, Mariánských Lázních, Náchodě, Kolíně či třeba v Poděbradech.

250 Kč na osobu
Podle propočtů ministerstva si ale prý třeba Olomoučané za šestileté období připlatí prý maximálně 317 korun. V případě Prahy či Mariánských Lázní, kde voda pochází napůl z podzemí a napůl z povrchu, pak 106 korun na osobu.
To je hezká teorie, ale vodovodářské sdružení SOVAK operuje s jinými ciframi.

Pokud firmy podle něj odběratelům zásobovaným jen podzemní vodou navýšení započtou v plné palbě, každý by při průměrné denní spotřebě 100 litrů zaplatil ročně 250 korun navíc! Pro průměrnou rodinu to tedy dělá tisícovku.

Voda jako tanky?
A solidarita se u cizích korporací očekávat prý nedá. „Něco jiného je městská vodárna, kde starostové mohou říct, že tady převažuje veřejný zájem a v tom případě budou tvořit nižší zisky a nárůst cen lidem kompenzovat. Spoléhat ale na to, že soukromá firma bude solidární, je asi stejné jako spoléhat se, že se Sovětský svaz odsune z Československa v roce 69,“ říká Radek Novotný z portálu Pravdaovodě.cz.

Cena vody je tvořena dvěma složkami:
*Vodné představuje platbu za pitnou vodu a její distribuci.
*Stočné je platba odvedení odpadní vody veřejnou kanalizací a následné čištění či případně zneškodňování.

Stokrát dražší
Za posledních 26 let zdražila voda v průměru stonásobně. Ještě v roce 1990 se totiž platilo za kubík vody pouhých 80 haléřů.

Malý výdaj?
Platby za vodné a stočné dosud tvoří v rodinném rozpočtu přibližně 2 % z celkových výdajů. Podle ČSÚ to je zhruba 164 Kč měsíčně na osobu.

Po roce se mohou napít z kohoutku! Ale za rekordní cenu 160 korun za m³!

Jak chutná voda, kterou si po více než roce mohou lidé v Trnové u Prahy konečně natočit do skleniček a napít se? Je čistá, ale má pachuť drahoty.
Pro ty z 350 obyvatel obce, kteří neměli vlastní studu, začalo peklo loni v létě. Hygienici shledali zdejší vodu závadnou a zakázali ji používat k pití, vaření i umývání. Trnovští tak tahali vodu od cisterny, nebo si museli v určených hodinách pro barel na obecní úřad.

Mnozí si pak kupovali raději balenou vodu v obchodech. Měsíčně to pro rodinu znamenalo až tisícikorunu navíc. Naděje, že se kvalita vody z kohoutku vylepší, svitla až s novým provozovatelem vodovodu VAK Beroun, který změnil technologii úpravy vody. Od května tak Trnovští mohli vodu používat k pití po převaření, nyní ji ale mohou pít přímo z kohoutku.
Chuť jim ale trochu kazí fakt, že pijí jednu z nejdražších vod v Česku. Za jeden m³ totiž platí 160 korun.

 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.