10 let pátrali po muži z obrazu! Francouzka Anne: Je to můj táta!

Srolovaný portrét neznámého muže a dopisy pro zajatce lágru Stalag IV C se vysypaly při opravě domu v Řetenicích na Teplicku na dělníky, kteří strhávali strop. Dokumenty se dostaly před 10 lety do rukou historiků, a od té chvíle začalo pátrání po tajemném neznámém.
Tužkou kreslenou podobiznu beze jména předali Karlu Novákovi, předsedovi Severočeského leteckého archivu Most. V květnu 2014 se všechny nalezené věci staly součástí expozice týkající se průběhu II. světové války na Mostecku a v okolí. V té době ale stále nikdo netušil, kdo na obrazu je.
Pomohla náhoda
„Je k nevíře, jak je svět malý a moderní technika může pomoci historii. Do památníku letos v červnu přijeli francouzští badatelé a začali jsme s nimi spolupracovat. Jeden z nich umístil portrét na Facebook a ozvala se paní Anna z Francie s tím, že na portrétu je její otec Auguste Bonis,“ popsal Edvard D. Beneš, místopředseda Severočeského leteckého archivu Most.
Tatínka si odvezla
Celý příběh se završil včera, když Anne Bonis přijela v doprovodu vnučky Coline do Mostu. Sama o otcově zajetí neměla takřka žádné informace. „Otec o hrůzách, které prožil za války, nemluvil. Chtěla jsem mu položit tolik otázek ohledně jeho pobytu v zajateckém lágru. On se o tom nikdy nechtěl bavit. Vždy mé otázky přešel mlčením,“ řekla slzící Anna, která si od historiků originál portrétu převzala. V muzeu nyní zůstane vystavena jeho kopie.
Kdo byl Auguste Bonis?
*Němci ho zajali v roce 1942 a poslali ho do lágru Stalag IV C vybudovaném v roce 1941 v Bystřici, dnešní části Dubí u Teplic.
*Následně byl jako válečný zajatec nejdříve poslán na práci do Frýdlantu v Čechách a později přesunut do Teplic, kde pracoval jako úředník na poště.
*Po válce se vrátil do Francie, kde provozoval tiskárnu.
*Zemřel v roce 1997.