Tajemná místa s krvavým příběhem! Nejhorší hony na čarodějnice! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 21. ledna 2022

Svátek slaví Běla, zítra Slavomír

Tajemná místa s krvavým příběhem! Nejhorší hony na čarodějnice!

Lichnice
Lichnice (﷯Foto Aha! – David Malík, Martin Přibyl, Vlaďka Hradská, ara)

Sbalte si svačinu, obujte pevné botky a doma nechte strach. Tentokrát vás deník Aha! zavede na místa, kde tekla krev. Tajemné příběhy s kapkou magie mají snad všechny hrady a zámky, které v Česku stojí. Krvavé legendy se vyprávějí už celá staletí, mnohdy nejde o výmysly lidské fantazie, ale pravdivé události. Pokud máte rádi tajemná místa, vydejte se na cestu s příběhem...

Rabí - Žižkovo oko

Nedobytný hrad Rabí skrýval v dubnu 1420 za svými zdmi veškeré cennosti místních obyvatel i církve, blížili se totiž husité v čele s Janem Žižkou. Ti přemohli posádku, sedm církevních hodnostářů vrhli do ohně, rodinu Půty Švihovského z Rýzmberka ale ušetřili. Půta se chtěl vojevůdci pomstít, a tak se Žižka vrátil. Ovšem prolil hlavně svoji krev. Podle jedné pověsti mu vystřelil šípem oko velitel hradu Přibík Kocovský, ovšem podle jiné verze trefil hrušeň a její tříska pána z Trocnova oslepila.

Nový hrad u Kunratic - Smrt krále Václava

Historie tohoto hradu nemá dlouhého trvání. V polovině prosince 1420 byl obležen Pražany a na konci ledna přemohli posádku Zikmunda, tvrz dobyli a vypálili. Ovšem nejvýznamnější událostí, která se za kamennými zdmi stala, je skon českého krále Václava IV., který na hradišti hledal klid. „Skácel se k zemi s řevem takřka lvím,“ píše se o Václavově smrti v dobových kronikách. Podle všeho zemřel na infarkt.


Český Krumlov - Masopustní běsnění

Zámek v Českém Krumlově byl odjakživa spjat s rodem pětilisté růže, s Vítkovci. Na začátku 17. století jej prodal zadlužený Rožmberk Petr Vok císaři Rudolfu II., jenž jej pak dál věnoval svému nemanželskému synkovi Juliu Caesarovi (Juan d‘Austria). To byl vůbec pěkný hajzlík. Během masopustu v noci z neděle na pondělí v únoru 1908 zabil dceru místního lazebníka Markétu. „Na zámku Krumlově ďábelský, hrozný, nešlechetný masopust držel se svou souložnicí, dcerou lazebníkovou, rozvrátiv jí hlavu a posekav hanebně, že po kusích do truhly ji klásti musili,“ psal tehdejší kronikář Václav Březan. I tohle se stalo na krásném krumlovském zámku.

Hluboká - Hlava pana Záviše

I romantický zámek Hluboká má tajemnou minulost. Smutným hrdinou je předák pánů pětilisté růže Záviš z Falkenštejna. Tento šlechtic vychovával coby otčím následníka trůnu Václava, syna Přemysla II. Otakara. S královskou vdovou Kunhutou vládli za malého kralevice, jemuž později rádci našeptali, aby se Záviše zbavil. Když ho zatkli, vzbouřili se Vítkovci. Václavův nevlastní bratr Mikuláš Opavský ho pak vozil jako medvěda od hradu k hradu, aby otevřeli brány. Až Vítek, bratr Záviše, odmítl. Tehdy manželi královny setnuli hlavu. Mikuláš se tak pomstil za staré křivdy. Pravé magické místo šlechticova konce je nyní skryto pod hladinou Vltavy...

Lichnice - Krutá Milada

Podle pověsti se mocnému šlechtici narodila místo vytoužených synů dcera Milada. Vychoval ji coby chlapce, ale při jedné z projížděk se jeho kůň splašil, uklouzl na skále a šlechtic spadl do Lovětínské rokle. Nápadníci chtěli dostat ruku jeho dcery i bohatství, ona je ale odmítala. Později svolila pod podmínkou, že se ženich 3x s koněm otočí na skále, z níž spadl její otec. Řada nápadníků zaplatila za svou lehkomyslnost životem. Až jeden, jenž nechal vylepšit koni podkovy diamanty, uspěl. Jenže krutou dcerku nechtěl, zabil ji šípem z kuše. Přijel totiž pomstít své předchůdce.


Střekov - Matylda svržená z hradeb

Legenda vypráví, že za dob krále Václava IV. patřil Střekov loupeživému rytíři Jakubovi. Na turnaji v Bílině jej ze zločinů obvinil Václav z Vrabice, což mu lotr nezapomněl. Počíhal si na něj, zajal ho a přepadl jeho hrad. Tam našel krásnou pannu Matyldu, mladíkovu sestru. Řekl, že když se stane jeho ženou, Václava pustí. Neměla na vybranou, i když své srdce slíbila Otovi z Dohna. Co čert nechtěl, i on upadl jednou do spárů mordýře. Matylda svého milého pustila tajně na svobodu. Když se vrátil její muž z loupeživé výpravy a dozvěděl se to, dostal takový vztek, že vyvlekl nebohou dívku na hradby Střekova a svrhl ji do údolí Labe. Její tělo se roztříštilo o skály a její duch bloudí po hradu.

Špilberk - Krvavý žalář

Hrad tyčící se nad Brnem byl dlouhá staletí jedním z nejtěžších žalářů široko daleko. Dodnes z jeho zdí dýchá utrpení, které si tu prožil třeba jeden z nejznámějších loupežníků všech dob Václav Babinský.

Velké Losiny - Tady řádila inkvizice

Atmosférou krvavých procesů s čarodějnicemi a nejrůznějími kořenářkami je místní zámek doslova protchnutý. Téměř v každé místnosti vás dostihne atmosféra známé knihy a filmu Kladivo na čarodejnice. Jestli vám tady nebude běhat mráz po zádech, tak snad už nikde.Přečtěte si
brunos
9. 7. 2016 • 07:54

Praha - tam řádila ODS

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.