Nový způsob prodeje zeleniny: Zboží, které jsme dříve vůbec neznali! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 28. března 2024

Svátek slaví Soňa, zítra je Velký pátek / Taťána

Nový způsob prodeje zeleniny: Zboží, které jsme dříve vůbec neznali!

První supermarket otevřel 6. června 1991 na sídlišti Březinky v Jihlavě.
První supermarket otevřel 6. června 1991 na sídlišti Březinky v Jihlavě. (Foto Aha! – Jiří Čada, Ahold)

Je to čtvrt století, co byl v tehdejším Československu otevřen vůbec první supermarket potravin. Jeho dveře se před stovkami netrpělivě čekajících zákazníků otevřely 6. června 1991 na více než desetitisícovém sídlišti Březinky v Jihlavě.

„Mana, jak se supermarket jmenoval, nahradila samoobsluhu Vysočina, do které jsme chodili nakupovat,“ vzpomíná důchodce Josef Bláha. Po dobu, kdy se rekonstruovala, do ní lidé zvědavě nahlíželi škvírami mezi papíry nalepenými na sklech výkladů. „No, bylo to super. Hlavně ten obrovský výběr v oblasti ovoce a zeleniny. Některé druhy jsem tehdy ani neznala,“ říká Pavla Novotná a hned dodává: „Trochu mě však zaskočilo, že když nově otevřeli a já hledala v prodejně šňůru na prádlo, nenašla jsem ji. Byla to opravdu jen velká prodejna potravin, ne jako dřív.“

Od sámošky po hypermarket
1955 – první československá samoobsluha byla v Praze v Husitské ulici otevřena 1. června. V USA již o 43 let dříve, v roce 1912.
1991 – první supermarket byl v Jihlavě – obchod s nabídkou převážně potravinářského zboží a doplňkovým nepotravinářským jako drogerie a tisk. Prodejní plocha supermarketů se pohybuje od 400 do 2500 m².
1998 – první hypermarket otevřen v Čestlicích u Prahy, velkokapacitní prodejna s širokou nabídkou potravinářského a nepotravinářského zboží pod jednou střechou. Prodejní plochu mají větší než 2500 m².

Martin Hyldeman, šéf prvního supermarketu: Ve frontě dostali zákazníci kávu
*Jak velký byl rozdíl mezi běžnou samoobsluhou a prvním supermarketem?
„Obrovský po všech stránkách. Vyměnilo se zařízení prodejny, uspořádání regálů a prezentace zboží. Oddělení ovoce a zeleniny se stalo samoobslužným, což bylo v té době revoluční. Úprava a opracování masa, a vlastně i jeho samotná dostupnost, protože se nikde jinde nedalo koupit, to byla pro zákazníky doslova bomba.“
*Zvládal supermarket počáteční davy lidí?
„Zákazníků bylo opravdu hodně. Právě na maso, které bylo jedním z největších lákadel, stály zástupy lidí. Před pultem byl ale kávovar s kávou zdarma, a pokud vznikla fronta, stačilo si vzít lísteček s číslem, dát si v klidu kávu a počkat na vyvolání jako dnes v bance.“



Přečtěte si
pelagie
7. 7. 2016 • 07:30

ano spokojím,nemusím do sebe cpát hnusy, které jmenujete.....hekzý den

anka
6. 7. 2016 • 13:38

no vidite, a zrovna treba na takove avocado nedam dopustit - ja osobne ho jim skoro kazdy den, obcas ananas, a co takhle lechee nebo kaktusove ovoce, dyne atd...zatimco vy se spokojite s bramborou, mrkvi a jablky - ja jsem vdecna, ze jeden ma tolik ovoce a zeleniny na vyber....

cukrenka
6. 7. 2016 • 09:37

Souhlasím, že by mělo stačit naše ovoce a zelenina ale věnovat péči uskladnění, aby bylo kvalitnější.Tesco prodává nekvalitní brambory a cibuli, což je základní potravina. Z exoiky bych ponechala citrony, které někdy nijak nenahradíš.

pelagie
6. 7. 2016 • 08:54

člověk má jíst zeleninu a ovoce, které se urodilo v jeho zemi, tak jako naši předkové...žádné exotické ovoce nám nedá žádné jiné vitamíny navíc, to všechno jsou jenom báchorky a snaha vytáhnout z kupujícího co nejvíč peněz a vlastně za nic,kašlu jim na nějaké nechutné avokádo ,karambolu a jiné sr....y

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.