Týden před zmizením letadla tajné služby varovaly: Džihádistům jde o chaos! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 4. března 2024

Svátek slaví Stela, zítra Kazimír

Týden před zmizením letadla tajné služby varovaly: Džihádistům jde o chaos!

Francie prodloužila výjimečný stav až do července.
Francie prodloužila výjimečný stav až do července. (Foto: Reuters, EPA)

Už týden před zmizením egyptského letadla ve Středozemním moři varovaly tajné služby v Paříži: Francie je jasným cílem Islámského státu, je nyní nejohroženější zemí světa. Naplnilo se toto varování tím, že džihádisté poslali k zemi let MS804?

Šéf francouzské tajné služby DGSI Patrick Calvar dále uvedl, že islamisté připravují bombové útoky na velké davy lidí ve zemi, která bude příští měsíc hostit fotbalové mistrovství Evropy a při něm i tisíce fanoušků českého týmu. „Cílem Islámského státu a al-Káidy je vytvořit ve Francii atmosféru chaosu,“ dodal Calvar. Francie už dokonce prodloužila výjimečný stav až do července.
V souvislosti se čtvrteční zkázou egyptského letu MS804 na trase Paříž-Káhira i s 66 lidmi na palubě, má francouzská rozvědka poznatky, že se teroristé snažili naverbovat členy personálu na letišti Charlese de Gaulla. Všichni, kdo mohli přijít do styku s verbíři byli znovu prověřeni, pár lidí bylo propuštěno.


Opakovaný scénář?
Pokud se potvrdí nejpravděpodobnější vyšetřovací verze a Airbus A 320 společnosti EgyptAir skutečně shodili do moře teroristé, je zřejmé, že se pokusili zopakovat scénář ze Sinaje. Před půl rokem radikálové z Islámského státu propašovali přes letištní personál bombu, která pak vybuchla na palubě ruského letadla. Tehdy zemřelo všech 224 lidí na palubě.

Kauza letu MS804: Vrak už by byl...
* Představitelé společnosti EgyptAir nejprve odvolali své čtvrteční tvrzení, že lokalizovali vrak airbusu
* Americký Pentagon se nechal slyšet, že nejsou poznatky o výbuchu na palubě.
* Egyptská armáda následně trosky letadla nalezla, a to ve 290 km severně od Alexandrie
* Na hladině plavala i jedna sedačka, kufr a jedna utržená ruka.
* Odpoledne policie musela evakuovat letiště v Liverpoolu.

Další rána turismu v Egyptě
Tragédie letu MS804 bude pověstnou poslední ránou do vazu egyptské turistiky, soudí ekonomičtí analytici. Nejvýznamnější část egyptských příjmů už tak značně utrpěla po četných teroristických útocích v Káhiře a jinde, zájem o Rudé moře se defitivně propadl po tragédii ruského letadla na Sinaji. Ve srovnáním s rokem 2015 poklesla návštěvnost v Egyptě o 67,2 procenta. Je pravděpodobné, že už nyní ruší své zájezdy do Egypta další znepokojení turisté...

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.