Každý desátý Čech je oficiálně chudý! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. prosince 2023

Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora

Každý desátý Čech je oficiálně chudý!

Fotografie
Fotografie (internal)

Podle statistiků bylo loni v Česku 9,8 % obyvatel ohroženo příjmovou chudobou. Jak se žije desetině nejchudších? Šetří se především na nákupech.

Takhle se šetří nejčastěji

Sledování reklam a letáků kvůli slevám a pravidelný nákup v levných diskontech. Takhle se podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí snaží ušetřit ti nejchudší z nás. V roce 2014 si chudou připadala polovina českých domácností, celá čtvrtina lidí starších 40 let, 21 % padesátníků, 28 % šedesátníků a 31 % starších 70 let. Nejčastěji se chudými cítili lidé se základním vzděláním (41 %) a středoškoláci bez maturity (27 %). A většina přiznala, že šetří na jídle.
Muž – častěji šetří na službách, které si zvládne udělat sám
Žena – častěji než muž sleduje ceny a nakupuje u levnějších obchodníků

 

Každého desátého platí »pod psa«

Kromě pocitu chudoby můžeme chudobu i změřit. Statistici ji nazývají Příjmovou chudobou a loni trápila každého desátého z nás. Podle oficiálních měřítek jste přitom chudí, když splňujete následující podmínky.
Hranice příjmové chudoby (grafika lidí – Hranice příjmové chudoby)
Jednotlivec méně než 10 240 Kč
Dvě dospělé osoby méně než 15 359 Kč
Rodič s dítětem do 13 let méně než 13 331 Kč
Pár se dvěma dětmi do 13 let méně než 21 503 Kč
zdroj: ČSÚ pro rok 2015

 

 Co je to příjmová chudoba

Příjmová chudoba je označení stavu, kdy neberete tolik, abyste dosáhli na 60% středního příjmu v republice. Vypočítává se zvlášť pro jednotlivce i rodiny. Samotné číslo ale není k ničemu jinému, než k politickému plánování a srovnávání v rámci Evropy. I když jste oficiálně chudí, na žádné dávky nárok nemáte. Český sociální systém má vlastní měřítka jako je životní minimum nebo minimální mzda.

 

Stoupá chudoba, ale i příjmy

Může to znít prapodivně, ale když rostou příjmy, může růst i počet ohrožených příjmovou chudobou. A právě to se děje v Česku. Příjmy rostou a chudoba s nimi. Příjmová chudoba totiž nevypovídá o tom, že si můžeme koupit méně věcí, ale o tom, jak jsou příjmy rozděleny. A když příjmy rostou nerovnoměrně, třeba tím, že s ostatními příjmy nestoupají platy nejhůře placených profesí, sociální dávky a důchody, stoupá počet lidí »ohrožených chudobou«.

 

Žijeme z ruky do úst

Podle nedávného průzkumu společnosti Broker Consulting je finanční rezerva v českých domácnostech stále větší vzácností. V prvních třech měsících letošního roku ji mělo pouhých 10 % českých domácností, loni to přitom bylo 13 % a o rok dříve dokonce 16 % domácností. Problém se přitom netýká jen nízkopříjmových skupin. Šetřit se nedaří ani těm bohatším. Podle loňského průzkumu UniCredit Bank nedokáže polovina českých domácností ušetřit měsíčně více než 3000 korun a asi 40 % vychází každý měsíc s účty tak akorát – nemusí se sice nijak zvlášť omezovat, ale ani rozhazovat.

 

Nemůžu ti to dát

Nové boty? Maso jednou denně? Ovoce na svačinu? Ani náhodou. 7 % chudých rodin pro své dítě nemůže zařídit ani týden prázdnin, 6,8 % dětí nemůže z finančních důvodů svých rodičů nevštěvovat žádný zájmový kroužek a téměř 3 % rodičů si nemůže dovolit uspořádat svému potomkovi ani oslavu narozenin.

 

Zdroj ČSÚ pro rok 2014: Podíl domácností, které si nemohou dovolit zabezpečit svým dětem následující položky

 

Jen chudoba nestačí

Jste chudí a doufáte, že vám pomůže stát? Tak pozor! Jen chudoba nestačí. Pomoc státu se řídí tzv životním minimem, od kterého se odvíjejí jednotlivé dávky. Je tak přesně stanovené, jak vysoký můžete mít příjem, abyste na určitou dávku měli nárok.

Kolik je životní minimum

Jednotlivec 3410 Kč
První dospělý ve společné domácnosti 3140 Kč
Druhý dospělý ve společné domácnosti 2830 Kč
Dítě do 6 roků 1740 Kč
Dítě 6 – 15 roků 2140 Kč
Dítě 15 – 26 roků 2450 Kč

 

ZÍTRA ČTĚTE: JSTE CHUDÍ? POŽÁDEJTE O POMOC STÁT! NA CO MÁTE NÁROK SE DOZVÍTE V ZÍTŘEJŠÍM AHA!

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.