Zázraky jara ve třech českých zoologických zahradách: S mláďaty se roztrhl pytel! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 25. června 2024

Svátek slaví Ivan, zítra Adriana

Zázraky jara ve třech českých zoologických zahradách: S mláďaty se roztrhl pytel!

Gorilí miminko
Gorilí miminko (Foto Zoo Praha, Zoo Liberec, Zoo Brno, ara)

Je tu jaro a na svět se líhnou a rodí mláďata. Že je na co se dívat, potvrzují i české zoologické zahrady. Ty lákají návštěvníky na slůně, hrocha, gorilku, lední medvídě nebo třeba bílá tygřata. Fanoušci mohou dokonce malým přírůstkům vybrat jména. 

KDO: Sloní kluk KDE: Zoo Praha

Jde o první slůně ve více než osmdesátileté historii chovu slonů, které se v pražské zoo nejen narodilo, ale bylo zde i počato. Matkou slůněte je Janita, otcem je Mekong, který slůně zplodil ještě před svým odchodem do holandského Emmenu. Mládě, o kterém už veterináři zjistili, že je kluk, si už užívá venkovního výběhu i ostatních členů skupiny. Chovatelům tak dělá jenom radost. Od matky totiž přijímá mateřské mléko, které je důležité pro jeho pevné zdraví. Slůně se narodilo 5. dubna a jméno vybere veřejnost. Lidé mohou zároveň navrhovat, kdo se stane kmotrem slůněte.

Jméno pro sloního samečka vybere veřejnost.

KDO: Bílí tygříci KDE: Zoo Liberec

Mláďata bílých tygrů z liberské zoo jsou od minulého týdne k vidění v pavilonu šelem. Chovatelé už potvrdili, že se jedná o holčičku a kluka. Mají se čile k světu a prozkoumávají nové prostředí, zdokonalují se v chůzi a začíná jim vonět maso, které už zkouší okusovat. Narodili se 25. února a žijí jen s matkou Suryou. Otec totiž s mláďaty ve volné přírodě není. Jména vybere tygřatům veřejnost.

Tygří kluk a holka spolu radostně dovádějí.

KDO: Hroch Fanda KDE: Zoo Praha

Hroší sameček, který se na konci ledna narodil v pražské zoo, dostal jméno Fanda. Při narození vážil asi 45 kilogramů, nyní už má kolem sto kilo. S rodiči si užívá potápění ve vodě a reaguje i na návštěvníky. Jezdí s nimi podél skla, sleduje je a vynořuje se kvůli nim i nad hladinu, aby viděl, co se tam děje. Pod vodou také pije od mámy Marušky mléko. S otcem Slávkem vychází také velmi dobře a hrají si spolu.

Hrošík Fanda se rád a často potápí.

KDO: Slečna medvědice KDE: Zoo Brno

Malá medvědí slečna Noria z brněnské zoo má za sebou už první očkování, které zvládla skvěle. A užívá si venkovního výběhu. Ještě neplave a vodu jenom prozkoumává. Jednou však už do bazénu spadla a její matka Cora jí hned přispěchala na pomoc a z bazénu ji vytáhla. „Očekáváme, že by se medvídě do pár týdnů mohlo osmělit a vykoupat se. Mládě už kromě mateřského mléka dostává i pevnou stravu. Ochutná například zeleninu, ovoce nebo i rybí maso,“ řekla mluvčí zoo Monika Bryndzáková. Na svět přišla Noria 21. listopadu 2015.

Medvědí slečna Noria dělá chovatelům radost.


KDO: Vzácné krasky KDE: Zoo Praha

V pražské zoo se podařilo jako první na světě odchovat krasky krátkoocasé jávské. Vyznačují se výrazným zbarvením a jsou jedny z nejohroženejších ptáků světa. Ve volné přírodě jich žije asi jen 250 kusů. Vzhledem k tomu, že ke hnízdění potřebují klid, jsou zatím jen v zázemí zoologické zahrady. Mláďata už jsou poměrně velká a mají modrou barvu, zatímco rodiče jsou zelení. Narodila se v polovině března. Chovatelé to poznali podle chování rodičů a zvuků ozývajících se z voliéry. Hnízdo totiž není možné v průběhu hnízdění kontrolovat.

Krasky zatím chovatele k mláďatům nepustí.

KDO: Gorilí miminko KDE: Zoo Praha

Gorilí miminko je asi největším překvapením pražské zoo. Všichni si mysleli, že gorila Shinda je neplodná, a tak byl její porod pro chovatele pořádným šokem. Naštěstí dopadlo vše dobře a malá gorilka přišla na svět 23. dubna zcela zdráva. Pohlaví se ještě s jistotou neví, ale první domněnky nahrávají spíše tomu, že by to mohl být sameček. S ostatními sedmi členy gorilí skupiny vychází mládě skvěle. Matka ho už dokonce půjčila nevlastní sestře Kijivu.

Narození malé gorilky ošetřovatelé nečekali.

Babyboom bude pokračovat

O tom, že babyboom bude pokračovat, svědčí i zprávy ze sloninců: další tři samice jsou březí. Dvě v Praze a jedna v Ostravě.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.