Doktoři umí zázraky! Rozštěp už není hrozba!

Není nic hezčího než dětský úsměv. Malí pacienti, kteří se narodí s rozštěpem obličeje, se díky lékařům smát opět mohou. Ročně jich takových je průměrně 185!
Ukazuje to i netradiční výstava ve vestibulu karlovarské nemocnice. Na fotografiích jsou zachyceni malí pacienti s nejčastější vrozenou vadou hlavy a krku – obličejovým rozštěpem. „Ve většině případů se vada odhalí díky diagnostice již v průběhu těhotenství. Pokud se jedná o rozštěp rtu, okamžitě děti posíláme na specializované pracoviště do Prahy. Operaci tu provádějí hned v prvním týdnu, nejpozději ve třetím měsíci života,“ popisuje karlovarský lékař Zdeněk Vaněk. Podle jeho slov se novorozencům lépe hojí rány. U rozštěpu patra se pak operace provádí v pozdějším věku. Zákrok je náročnější. „Moderní metody léčby umožní těmto pacientům prožít plnohodnotný život bez viditelných jizev,“ dodává Vaněk. A to je z vystavovaných fotografií vidět. Lékaři prostě vracejí dětem úsměv.
Proč vzniká rozštěp?
*Jde o vrozenou vývojovou vadu, která může mít různou intenzitu – rozštěp může být jednostranný, nebo celkový oboustranný. Může zasahovat ret, čelist a patro.
*Rozštěpy obličeje vznikají mezi 6. až 12. týdnem těhotenství tím, že nedojde k přirozenému spojení střední a boční části obličeje.
Operace není vše
Plastičtí chirurgové, stomatologové a další odborníci umí zázraky. Dětem dokážou navrátit nejen zdraví – funkčnost všech tkání, ale i úsměv. Rodiče však musejí s dětmi trénovat, navštěvovat logopedii. Pomoc jim nabízí organizace Za novým úsměvem, snaží se o zlepšení informovanosti rodin malých pacientů o průběhu a podmínkách léčby.
Více na: www.zanovymusmevem.cz
Pokud můžete přispět na její provoz, lze na číslo účtu: 6017050001/5500