Rádce Aha! Zvíře jako vánoční dárek... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. ledna 2022

Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka

Rádce Aha! Zvíře jako vánoční dárek...

Zvíře jako překvapení pod vánočním stromkem si dobře rozmyslete...
Zvíře jako překvapení pod vánočním stromkem si dobře rozmyslete... (Foto: Scom)

Škemrají vaše ratolesti, abyste jim pod stromeček pořídili pejska nebo kočičku? Koupi živého tvora pod stromeček si vždy dobře promyslete.  Každoročně končí takové dobré úmysly přeplněnými útulky, které hlásí rapidní nárůst zvířat. Pokud navíc odložíte zvíře, jehož jste vlastníkem, můžete se dostat do potíží se zákonem. Jak se vyhnout zklamání z nevhodné koupě psa nebo kočky? Co radí odborníci?

Zkušení chovatelé považují darování živého zvíře jako překvapení za čiré šílenství. Bohužel se každým rokem po svátcích opakují stovky případů, kdy skončí darované zvíře v lepším případě v útulku, v tom horším na ulici. Na samotném nápadu někoho obdarovat zvířetem není samozřejmě nic špatného, jenže obdarovaný by měl vždy o takovém kroku vědět předem a měl by o chov zvířete stát. Většinou už při organizaci koupě začnou vaše romantické představy o darování jakéhokoli zvířete narážet na překážky. Rybičky, které přežívají ve skleněné kouli a psi, kteří pečlivě kousají pouze své hračky, ale doma neprovedou žádnou škodu? Iluze. Ať už pořizujete jakékoli zvíře, musíte si být jisti, že jste mu schopni poskytnout podmínky, které vyžaduje. Zjistěte si, zda dotyčný nemá například alergii na kočičí srst. Pokud pak pořizujete zvíře dítěti, zodpovědnost za péči a výchovu přírůstku do domácnosti je především na vás!

„Například při pořizování štěněte by měl mít nový majitel doma už připravený pelíšek, přepravku pro menší psy, misky na vodu a krmivo, obojek s vodítkem, gumové hračky, hřebeny a kartáče k vyčesávání a další věci. Jedná se o další náklady, které obdarovaný nemusí chtít akceptovat,“ říká veterinářka Lucie Repová z Royal Canin.


Zákon je na straně opuštěných zvířat
Odložit jen tak nechtěného psa není žádná legrace a plynou z toho důsledky! Jestli se obdarovaný rozhodne své zodpovědnosti zříci a zvíře odloží po svátcích do útulku a následně se zjistí, že domnělý opuštěný pes má majitele, bude muset uhradit veškeré vzniklé náklady s pobytem psa v útulku, veterinární péči i třeba odchyt. Hrozí i pokuty za opuštění zvířete (podle zákona až do výše 500 000 Kč), případně soud. V některých případech může být i majitel psa či další osoby stíhané policií například  za podvod (pokud někdo odvede psa do útulku jako toulavého a přitom ví, že má majitele).

Když už psa vybíráte...
Pokud jste se přesto rozhodli pořídit chlupáče třeba babičce, aby nebyla sama, pečlivě si promyslete plemeno.  „Nevybírejte pouze podle popularity plemene. Každému sedí k povaze jiný druh psa. Informujte se u důvěryhodných zdrojů. Zvažte, jestli má dotyčný pro vámi zvolené plemeno dostatek prostoru a také, jestli je ochotný do výchovy štěněte investovat čas. Má mu psa kdo pohlídat, až pojede na dovolenou? Dokáže se o psa postarat při pravidelném venčení? Jste si jisti, že chov psa obdarovaný finančně utáhne?“ nabádá k zodpovědnosti  veterinářka Lucie Repová.

Vyhněte se překvapení
Pozor, darování zvířat v páru nepřináší o nic menší rizika. Váš partner se sice možná pravidelně rozněžňuje nad králíky ve zverimexu, vy to rozhodně neberte jako dostatečný podnět ke koupi. Základem takového kroku je diskuze. Zvíře v domácnosti je totiž krok srovnatelný s pořízením dítěte, váš mazlíček se na několik následujících let stane regulérním členem rodiny. Může vám přinést hodně radosti, ale i komplikací a především chov vyžaduje zodpovědný přístup! Jestliže oba s partnerem pracujete do pozdních večerních hodin, byl by váš psí kamarád spíše chudák, který bude trávit dlouhé dny doma opuštěný jako kůl v plotě.

Autor:  efr

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.