Tomáš Gono (42) z Karlových Varů: Má tři ledviny, ani jedna nefunguje! Díky prázdninové dialýze jezdí na dovolenou... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 20. května 2024

Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika

Tomáš Gono (42) z Karlových Varů: Má tři ledviny, ani jedna nefunguje! Díky prázdninové dialýze jezdí na dovolenou...

Tomášovi nefunkční ledviny nebrání užít si dovolenou. Dialyzovat se můžete třeba v egyptské Hurghadě.
Tomášovi nefunkční ledviny nebrání užít si dovolenou. Dialyzovat se můžete třeba v egyptské Hurghadě. (Foto: archiv Tomáš Gono)

Tomáši Gonovi (42) z Karlových Varů selhaly před čtrnácti lety ledviny. Podstoupil transplantaci a nyní má ledviny v těle tři, nefunguje mu ale ani jedna... Je závislý na dialýze, přesto cestuje po celém světě. Problémy s ledvinami se objevily, když začal Tomáš podnikat. „Zdraví šlo stranou. Přechodil jsem tři chřipky, a pak najednou zkolaboval. 

Vezli mě vrtulníkem do Prahy. V nemocnici jsem pak ležel devět měsíců,“ vzpomíná. Bylo mu třicet... Lékaři mu v roce 2003 transplantovali ledvinu, ta od dárce se do těla přidává, vlastní pacientovi zůstanou. I transplantovaná ale vydržela funkční pouze pět let. Od té doby je znovu odkázaný na dialýzu. I když na ni musí být napojený třikrát týdně pět hodin, nevzdal se svého koníčku – cestovaní. „S rodinou jsme projeli téměř celou Evropu. Byli jsme také v Egyptě nebo na Kanárských ostrovech. I s tímto hendikepem to všem doporučuji,“ říká pacient.

Prázdninová dialýza

Dva měsíce předem je třeba zkontaktovat dialyzační středisko v České republice. To se pak spojí s partnerským centrem v požadovaném letovisku a vše za vás vyřídí. Více informací na www.dialyza.cz. Pojišťovny plně hradí dialýzu ve všech zemích EU. Mimo Evropu uhradí až 1000 euro (asi 27 000 korun), což většinou stačí. Pokud ne, platí pacient příslušný doplatek.

Autor:  mor

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.