Advokát Romky, která žalovala realitku: Líčím pasti přes volavky! Kvůli diskriminaci...

Na obhajobu nastrčených »volavek« - »romských provokatérů« se specializuje pražský advokát David Stupek. Jednu z nich – Lenku Balogovou, jež vysoudila omluvu od makléřky Noskové, jejíž kancelář neumožnila Balogové prohlídku bytu kvůli tomu, že je Romka – zastupoval! A byl opět úspěšný!
V čem spočívala diskriminace makléřky Noskové?
„Ten čin diskriminace spočíval v tom, že jakmile osoba z kanceláře zjistila totožnost mé klientky, tak řekla: »bohužel, to není možné«.“
V klíčovém důkazu – nahrávce telefonního hovoru – však s vaší klientkou hovořil většinu času neidentifikovaný kolega, jemuž makléřka Nosková telefon předala. Proč nežalujete jeho?
„Protože ho neznáme, ten vztah je s realitní kanceláří. A na inzerátu pronájmu bytu byl kontakt, který zvedla žalovaná.“
Inzerát jste ale u soudu jako důkaz nepředložili...
„Ten inzerát jsme v internetovém prostředí nedohledali. Proto nebyl předložen.“
Jaké zkušenosti vůbec máte v diskriminačních kauzách?
„S testingem, který provádí Poradna pro občanství, občanská a lidská práva, se začalo někdy kolem roku 2001. Už tyto první případy diskriminace z důvodu odlišnosti jsem jako advokát zmíněné Poradny právně zastupoval.“
Připomenete, o které šlo?
„Tehdy šlo o testy restaurací. Více skupin, které vešly do restaurace a chtěly se usadit ke stolu. Obsluha na některou reagovala třeba tak, že stůl je již rezervovaný.“
To byly jediné provokační testy odhalující diskriminaci?
„Pak šlo o testy přijetí do zaměstnání. Uchazečka vstoupila do prodejny, kde bylo vyvěšeno, že hledají někoho se zájmem o práci. Tuto uchazečku ale hned odmítli. Krátce nato vešla druhá zájemkyně z řad majoritní společnosti a místo bylo najednou stále volné. Mohla na místě zanechat životopis s nadějí, že práci dostane.“
Kolik případů diskriminace jste obhajoval a v kolika jste byl úspěšný?
„Případů, které končily soudem, bylo přibližně deset až patnáct. Z toho u pohostinství byly dva tři neúspěšné. Většina naopak skončila úspěchem.“
O co jde v kauze makléřky Noskové?
Lenka Balogová z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva testovala realitky tak, že předstírala zájem o pronájem bytu a zkoušela, zda ji odmítnou kvůli příslušnosti k menšině. U makléřky Elišky Noskové údajnou diskriminaci odhalila tím, že její kolega Romku odmítl bytem provést. Balogová proto realitku Noskové hnala před soud, požadovala omluvu a 100 tisíc korun odškodné. Makléřce samotné hrozilo přitom za diskriminaci až dva roky za katrem. Jiří Sĺapal z litoměřického soudu nařídil Noskové, aby se omluvila, stotisícový flastr odmítl.
Mgr. David Stupek
-pražský advokát oceněný jako Právník roku 2006 v kategorii rodinné právo
-vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy
-pracuje v advokátní kanceláři Ürge & Černohlávek