Extrémní riziko klíšťat: Nakazí vás i larvy!

Vysoké teploty nás lákají do přírody. A právě nyní je velmi pravděpodobné, že si domů přineseme klíště. Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude klíšťová aktivita na čísle 10 – to znamená velmi vysoké riziko!
Klíšťatům, která přenášejí klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu, nejvíce vyhovuje teplo a vlhko. Nejčastěji se s nimi setkáme v listnatých a smíšených lesích, v parcích, na zahradě nebo při rybaření a podél vodních toků v celé republice.
Měli bychom vědět, že zakousnout se může nejen dospělé klíště, ale i jeho larvy a nymfy, které jsou špatně viditelné. Larvy totiž vypadají jako zrnka prachu, nymfy jsou velikosti makového zrnka a téměř průhledné. To ani nemusíme vědět, že se nám parazit přisál třeba za uchem, ve vlasech, v podpaží apod.
Pozor! Parazité budou o víkendu velice aktivní: Neseďte v trávě, chytnete klíště
Celý článekJak se léčí nákazy od klíštěte
Pokud nakažený zachytí včas příznaky počínající lymské boreliózy, dá se nemoc vyléčit antibiotiky. Proti klíšťové encefalitidě neočkovaný člověk nemá šanci.
Základní očkování probíhá ve třech dávkách. Přibližná cena jedné dávky vakcíny je přibližně 800 Kč a zdravotní pojišťovny přispívají částkou v rozmezí 300 – 1800 Kč. Očkovat se můžete nechat i nyní. Ochrana proti onemocnění nastupuje nejpozději za 2 týdny.
Patero rad, jak na klíšťata
1. Do přírody oblečte dlouhé kalhoty a vysoké ponožky.
2. Používejte repelenty proti parazitům.
3. Vyhýbejte se místům s vysokou trávou.
4. Po procházce zkontrolujte sebe i svého psa. Toho pročešte hustým kartáčem.
5. Pokud klíště objevíte, okolí místa zakousnutí klíštěte vydezinfikujte a kývavým pohybem ho vytáhněte.
Nákaza i z mléka
Nakazit se klíšťovou encefalitidou člověk nemusí jen od klíštěte. Záludné může být i pití nepasterovaného, tedy tepelně neošetřeného mléka. To si lidé často vychutnávají na farmách na víkendových a prázdninových výletech. Hygienici popisují, že se tak v minulosti nakazilo v Česku už několik lidí, dokonce téměř celá rodina – otec (35) a jeho dvě děti (7 a 10) ze severních Čech. Neonemocněla jen matka, která ho odmítala pít. Klíště může nakazit kozu, krávu i ovci a nemoc se přenese právě v mléce. To by se proto mělo pít buď pasterované, nebo převařené. Stačí ho dvě minuty zahřívat na 75 °C.