10 rad Aha!: Jak přežít sedavé zaměstnání!

Víte, že u lidí, kteří denně prosedí víc než patnáct hodin, je o 64 % vyšší pravděpodobnost, že zemřou na cévní onemocnění? Každá hodina strávená vsedě zvyšuje riziko. Jak to řešit, pokud pracujete takříkajíc od stolu?
„Člověk je geneticky navržen tak, aby byl více či méně stále v pohybu,“ říká kouč životního stylu Martin Škába. „Dnes je ale trend takový, že sedíme osm až deset hodin v práci, pak se domů dovezeme autem a opět se usadíme – pro změnu k televizi. V takovém těle se pak prokazatelně začnou rozvíjet chorobné procesy,“ varuje.
Světová zdravotnická organizace dnes uvádí »nečinnost« jako čtvrtého největšího zabijáka dospělých, který je zodpovědný za 9 % předčasných úmrtí! Mnoho z nás však pracuje v kancelářích a od stolu prostě jen tak utéct nemůže. Existují ovšem jednoduché rady, jak si trochu pohybu dopřát i tak. Není třeba žádných sportovních výkonů, stačí minuta, která rozpohybuje metabolismus.
Zdravotní následky dlouhého sezení
● Vsedě je páteř strnule ohnutá v nevhodné pozici, která zatěžuje meziobratlové ploténky i svaly, což vede nejen k bolesti, dokonce k trvalé degeneraci a deformaci páteře a pohybového aparátu.
● Při dlouhodobém sezení vlivem nečinnosti narušen oběhový systém, dýchání i trávení, a může tak docházet ke komplikovaným zdravotním problémům celého systému, například k trombóze.
● V pasivní poloze v sedě také narušen oběh lipázy, což je enzym, který štěpí tuky.
Kráska z fitka (22) se proslavila úchvatnou prdelkou: Na fotce s její sexy…
Celý článekChoďte, cvičte, hýbejte se
1. Každých 30 minut vstaňte ze židle a na minutku se projděte nebo se alespoň zvedněte a protáhněte – klidně i v obleku, stačí jen rotace trupu vestoje a dřep s otočením trupu.
2. Vytvořte si alternativní variantu zvýšeného stolu, abyste mohli pracovat i vestoje.
3. Pokud je to možné, neposílejte kolegům pořád jen maily, zvedněte se a běžte mu říct, co potřebujete.
4. Zapomeňte na výtah, schody vždy vyjděte.
5. Parkujte dále od vchodu do firmy, než jste zvyklí.
6. Choďte ke svému pracovnímu stolu delší cestou, každý pohyb a krok se počítá.
7. Používejte v kanceláři míč a poseďte si na něm.
8. Během oběda si udělejte malou procházku.
9. Každý den choďte alespoň 20 minut tak rychle, abyste se zpotili.
10. Každé ráno udělejte pár kroků, dřepů nebo speciálních a přitom jednoduchých kroutících cviků.