Manželé z Valašska oslavili kamennou svatbu: Brali se za Gottwalda! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 1. července 2022

Svátek slaví Jaroslava, zítra Patricie

Manželé z Valašska oslavili kamennou svatbu: Brali se za Gottwalda!

Manželé Třeťákovi oslavili kamennou svatbu. Celých 65 let dokázali ve svornosti žít po boku.
Manželé Třeťákovi oslavili kamennou svatbu. Celých 65 let dokázali ve svornosti žít po boku. (Foto Aha! – Slávka Červená a archiv manželů Třeťákových)

Neuvěřitelných 65 let společného života si v těchto dnech připomněli manželé Alenka (85) a Rudolf (89) Třeťákovi z Valašska. Oslavili tak kamennou svatbu.

Rodáci z Ostravy se seznámili v roce 1948 na tancovačce v závodním klubu Urxových závodů. „Musela jsem tam tehdy jít s rodiči a Ruda si pro mě přišel na taneček,“ vzpomínala. „Ale než něco bylo, trvalo to rok. Ne jak teď – za dvě hodiny šup do postele,“ smála se paní Alena. Dvojice spolu chodila dva roky. Pak byla 21. ledna 1950 na ostravské radnici svatba, aby dostali byt. „Tehdy sněžilo, byla bílá zima,“ připomenuli.


 Manželé mají dceru (60) a syna (62). S dětmi si v mládí užili stěhování. „Jako chemik jsem působil v chemických továrnách v Čechách. Až v roce 1965 jsem skončil v Urxových závodech ve Valašském Meziříčí, kde žijeme stále,“ doplnil pan Rudolf. Manželé jsou nejstarší v domě. A přestože paní Alena již dva roky nevidí, její vitalitu a paměť jí mohou závidět mnohem mladší ročníky.

Paní Alenka (85)

Přebornice v pletení
Pracovala jako zdravotní sestra u zubaře. Poté, co ji postihly problémy s artrózou, dělala v Tesle. Skončila v invalidním důchodu. Jejím koníčkem bylo i s manželem čtení knih a luštění křížovek. V roce 1984 byla 11. ve městě, která získala živnostenský list. Předmět podnikání – ruční pletení. Její svetry znali široko daleko.

Pan Rudolf (89)

Stavěl nové Lidice
Za války se vyučil pekařem a poté jako totálně nasazený pracoval jako svářeč. Po válce nastoupil na stavby mládeže – budoval Lidice, Most, Litvínov a v Jugoslávii trať do Sarajeva. Když si udělal chemickou školu, pracoval na ministerstvu chemického průmyslu, dále ve Fotochemě v Hradci Králové a jiných místech.

Jaké jsou svatby

25 let    stříbrná svatba
30 let    perlová svatba
40 let    rubínová svatba
50 let    zlatá svatba
60 let    diamantová svatba
65 let    kamenná svatba
70 let    platinová

Zažili 9 prezidentů

Klement Gottwald
Ladislav Zápotocký
Antonín Novotný
Ludvík Svoboda
Gustáv Husák
Václav Havel
Václav Klaus
Miloš ZemanPřečtěte si
jiriforman
28. 1. 2015 • 14:40

To se ještě načekáš, ty starý, vypelichaný, impotente. Kdyby nebylo komunistů, tak už se ani nevzrušíš

jiriforman
28. 1. 2015 • 12:50

Taky už chcípni, zm*de!!!!!!!!!!

mpads
27. 1. 2015 • 02:59

bohatymrdnikatel asi, nějak tak. Z takového podnikání v socialismu NIKDO nezbohatl,aby zainvestoval dál. ŽIVNOSTNÍK-OTROK za par přilepšených šupů.

mpads
27. 1. 2015 • 02:55

Ladislav Zápotocký prezidentem Ladislav byl otcem Antonína Zápotockého-prezident 1953-1957.Pisálci AHA by měli dostudovat dějiny Živnostníci byli, ale byla jim předem vypočítaná daň a určena produktivita a nesměli zaměstnávat lidi(norma). To bylo úmyslně likvidační pro ně a oni se nemohli uživit a museli žádat o práci ve státním. I když dělali ve státním i v soukromém dohromady(ráno ve státním,odpoledne v soukroměm) tak stát na dani nepolevil. ČÍM VÍC Soukromníci MAKALI, tak zdvihal stát normy, aby živnostníci nezbohatli a nebyli náhodou dobrým příkladem.Že živnostníci ,něco neprodali tak to stát nezajímalo.Výplata ze státního šla na daně,když se zaměstnali aby neumřel hlady. Tak žil v roce 50-60 můj předák.Špatné období a lidé neměli peníze po reformě.Potom už nepodníkal. Nevyplatilo se to a ještě se musel rozčilovat a handrkovat s úředníky.Do měnové reformy 1953 mohl živnostník mít jen omezený počet zaměstnanců. Gottwald podporoval drobné živnostníky. Rusům se to nelíbilo a strkali do všeho svůj nos do Československa a vymýšlelo se jak živnosti neodebírat, ale ničit příkazy státem na produktivitu. Zápotocký šel už podle Rusů Rusové neměli nikdy kapitalismus a měli přesvědčení špatností z feudalismu. Stát tak si pronajímal(kradl) i pozemky zabíral stroje řemeslníků bez náhrady peněz , když soukromník nesplnil plán. Zadlužený soukromník- žádný soukromník. ŽIVNOSTNÍK MOHL BÝT i v roce 1988,Fušky a černý prodej , taky vymazalo podnikání. Riskovalo se z porušením tehdejších zákonů.Kdo by byl blbý a chtěl platit daň, když o všem rozhodoval stát? Komunisté v tom taky jeli a tolerovali a odvraceli, jako zrak, že o ničem neví.Heslo bylo: Kdo nekrade, okrádá svojí rodinu .Dělníci odnášeli v drobném po taškách a papaláší v nakladních autech z razítky na lejstrech levného výkupu z přebytku, hlavně na stavbu. Pětiletky jako hrom.na 130%.Sametová revoluce pomohla papalaš. komunistům krást ve velkém a převlekli kabát do ODS,ČSSD atd

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.