Česká armáda získá od USA darem bezpilotní letouny, hned je nasadí do ostré akce | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. června 2024

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Česká armáda získá od USA darem bezpilotní letouny, hned je nasadí do ostré akce

Fotografie
Fotografie (internal)

Česká armáda získá darem od USA deset průzkumných bezpilotních letounů, které budou českým vojákům pomáhat při střežení spojenecké základny Bagrám v Afghánistánu. Vyplývá to ze sdělení, které dnes ministerstvo obrany zveřejnilo na sociální síti Twitter. Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková uvedla, že podle předpokladů budou darované drony nasazeny v Afghánistánu od dubna příštího roku.

Deset bezpilotních letadel vytváří jeden komplet systému Scan Eagle. "Jedná se o průzkumný prostředek (bez výzbroje) pro zajištění optoelektronického průzkumu," uvedla Růžičková. Hodnotu systému nesdělila, podle dnešního vydání deníku Právo je okolo 200 milionů korun.

Průzkumný systém česká armáda zatím nepřevzala, v současnosti se podle Růžičkové dokončují technické úmluvy. V první polovině příštího roku bude pro používání systému vyškoleno v USA ve dvou etapách 16 vojáků ze 102. průzkumného praporu z Prostějova.

Spojeneckou leteckou základnu Bagrám v afghánské provincii Parván chrání česká strážní rota ve spolupráci s americkými vojáky. Vojáci vyjíždí do asi patnáctikilometrového okolí základny, jejich úkolem je bránit raketovým útokům nebo zjišťovat informace od civilistů. Během října česká armáda na základně vystřídala 150 příslušníků strážní jednotky. V červenci poblíž základny na české vojáky zaútočil sebevražedný atentátník, pět z nich na následky útoku zemřelo. O několik dní později byl v blízkosti Bagrámu při útoku povstalců zraněn další český voják.

USA darovaly české armádě pro zahraniční mise vojenskou techniku už v minulosti. Třeba v roce 2008 takto čeští vojáci bezplatně získali tři desítky amerických vozidel humvee.

První náměstek ministra obrany Daniel Koštoval před rokem uvedl, že Česká republika se bude podílet na vývoji evropského bezpilotního letounu. Pro modernizaci české armády novou generací zbraní, která bude určitě zahrnovat bezpilotní letouny, se letos v září na Dnech NATO v Mošnově vyslovil prezident Miloš Zeman.

Přečtěte si
beladona
16. 11. 2014 • 23:03

A nám sem prsknou radar

vlamore
16. 11. 2014 • 13:06

edea
16. 11. 2014 • 10:13

Ti amíci nás mají rádi.A Ukrajince taky.Tak rádi by měli na Ukrajině základny,aby byli blíže k Rusku.Určitě jim dají taky zadarmo bezpilotní letadla.Zatím jenom lžou,ale ty základny by se jim hodily!!!

prroud
16. 11. 2014 • 08:10

To je ten "Ceskej sen" ? Delat blbce Bruselu a Americe? Za to jsme cinkali,abysme sli z deste pod okap??!!!! S Ruskem by nam bylo lip,ale bez bolseviku,trockistu a "pravdolaskarskejch" havlistu,dohromady a zkracene to znamena bez vlastizradcu a zlodeju!

prroud
16. 11. 2014 • 08:06

........za cisi nenazranost ze ktery nikdy nic nebudeme mit,jenom ty mrtvi??!!!!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.