Chyba doktorů: 40 let jí léčili nemoc, kterou vůbec netrpěla!

Neuvěřitelných 40 let léčili doktoři u ženy z Olomoucka nemoc, kterou netrpěla. Ne, nejde o vtip, ale realitu českého zdravotnictví.
Po celou dobu jí předepisovali léky, které ona pečlivě užívala. Po určení správné diagnózy a jejich vysazení se u ní projevily důsledky nesprávné léčby. Žena se nyní s doktory soudí.
Zdravotní problémy začala mít žena v roce 1962. V Olomouci lékaři stanovili nesprávnou diagnózu – myastenický syndrom, jde o onemocnění nervů projevující se svalovou slabostí, únavou – a předepsali lék Mestinon. Až po 38 letech, v roce 2000, se při pobytu v nemocnici ve Zlíně dozvěděla, že žádnou takovou nemoc nemá. A správná diagnóza zní onemocnění štítné žlázy!
Lék proto začala vysazovat. Musela postupně, byla na něm po desetiletích užívání závislá. Poslední pilulku mohla spolknout až v roce 2002. Od té doby začala mít ale vážné problémy – poruchy krvetvorby, svalovou ochablost, poruchy sluchu... Důvod? Důsledky nesprávné léčby!
Rozhodla se proto nemocnici zažalovat o 490 tisíc korun jako náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění. Soudy však rozhodly, že případ je promlčený. Podle soudců podala žalobu pozdě (v r. 2003), až ve chvíli, kdy se na ní projevily následky užívání léku. „Žalobu měla podat ve chvíli, kdy se dozvěděla o chybné diagnóze (v roce 2000 – pozn.),“ citoval server Aktuálně.cz soudce z Olomouce a Ostravy. Senát Nejvyššího soudu, kam se nakonec zoufalá nemocná obrátila, však rozhodl jinak: lhůta pro promlčení běží až od okamžiku, kdy žena zjistila, že jí lék poškodil zdraví. Soudní proces tak bude v následujících měsících pokračovat.