Kníže Karel Schwarzenberg (80) exkluzivně pro Aha!: Tohle jsou moje osmičková výročí | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Kníže Karel Schwarzenberg (80) exkluzivně pro Aha!: Tohle jsou moje osmičková výročí

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg (Ondřej Němec, Knihovna Václava Havla)

Kdo se pos*al, kdo zas ne a proč jsou Češi ufňukánci. Šlechtic, exministr zahraničí, exkancléř Václava Havla (†75) a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (80) přišel do kavárny ve svém typickém motýlku, posadil se ke stolu s redaktorem Aha!, objednal si čaj a v roce, kdy si připomínáme mnohé významné osmičky v datech, se podělil o svůj unikátní pohled na české dějiny.

Letošní rok je ve znamení osmičkových výročí. Které je důležité pro vás?
„Pro mě je velice důležitý rok 1938. Tehdy československá politická reprezentace naprosto selhala. A to poučení je, že se nesmí kapitulovat. Se zlem se musí bojovat hned od začátku a nevzdát se.“

O Mnichovu se mluví spíše jako o zradě našich tehdejších spojenců... Vy to vidíte jinak?
„Angličané nám tehdy nebyli vůbec zavázáni. S Francií jsme ale smlouvu měli. Oba stáy si nicméně uvědomovaly tragédii situace.  Mě ale ani tak nezajímá, co dělali jiní. Spíše to, co jsme dělali my. Důležitá je ta výmluva, že oni nás zradili. To je výmluva. My jsme tehdy měli konat a my jsme měli bojovat!“

Rok 1918 podle vás tak velký význam nemá?
„Ne. Tehdy totiž vznikl stát, který dnes již neexistuje. Československá republika na mapě není. A tehdejší ideály jsme všechny opustili. Nejprve myšlenku československého národa. Pak i myšlenku společného státu. Pak Masaryk hodně propagoval i naše evropanství. A na to řada současných politiků také kašle. V posledních týdnech jsme zradili i myšlenku humanity. Všechno, s čím na 28. října naši předkové nastoupili, jsme zradili. A nad tím, co teď děláme, bychom se měli zamyslet.“ 

A co bychom si podle vás měli vzít z odkazu T. G. Masaryka?
„Evropanství i humanitu. A ještě abych nezapomněl, heslo nebát se a nekrást jsme zkrátili na nebát se a krást. Říkám, že státy by měly s těmi ideály, na kterých byly stavěny, zacházet lépe.“

Zdá se, že současný prezident Miloš Zeman se ale k odkazu T. G. Masaryka hrdě hlásí...
„Já bych si ani tak nepřál, aby se k těmto ideálům hlásil, spíše by Masarykovy ideály měl prosazovat. A tím narážím například na současný boj hlavy státu proti emigrantům. Jde o to konat.“

Z osmičkových výročí jsme ještě nezmínili rok 1968.
„Tehdy už se jen projevil dozvuk roku 1938 či 1948, kdy se národ jednoduše naučil kapitulovat.“

Pamatujete si například, kde vás 21. srpen 1968 zastihl?
„Měsíc předtím jsem byl v Praze, 21. srpen mě ale zastihl ve Vídni. A měl jsem potom spoustu práce. Vídeň tehdy byla plná uprchlíků. A například se na mě obrátil významný vídeňský nakladatel s tím, že je u něj skupina spisovatelů z Čech, jestli bych některé nemohl ubytovat. Přijel přitom menší autobus a z něj vystoupil například Milan Kundera. A samozřejmě jsme také hodně pomáhali rodinám našich někdejších zaměstnanců z jižních Čech.“

Ve Vídni později skončil také herec Pavel Landovský...
„Ano, to ale bylo až v roce 1978. Později také přišel Pavel Kohout.“

Jak vznikal rozhovor:
Setkání se uskutečnilo v kavárně v pražských Holešovicích 25. září. Kníž popíjel pouze čaj a přes své nedávné zdravotní problémy se cítil zdravý jako rybička. Ostatní návštěvníci zvědavě pokukovali po známé tváři, ale nikdo si netroufal vyrušit knížete, který s velkým zaujetím vyprávěl o dávné i nedávné české historii. Schwarzenberg setrval v dobrém rozmaru, i když kvůli protikuřáckému zákonu se tentokrát při více než hodinovém rozhovoru musel obejít bez své, jinak velmi oblíbené, dýmky. Živě se také zajímal o to, jak vzniká rubrika Aha!, v níž nahá dívka uvádí vtip. „Jak je vybíráte? A to fotí stejný fotograf jako teď mě?“ vyptával se.

Celý rozhovor si můžete přečíst v tištěném vydání sobotního deníku Aha!

Hlava státu by neměla útočit na veřejnoprávní média, vysvětlil Karel Schwarzenberg, proč při Zemanově projevu odešel ze sálu.

 



Přečtěte si
janoo
28. 10. 2018 • 10:34

Proč se slaví 100 let Československa který od roku 1993 neexistuje , který vinou Klause a Meičara se bez referenda rozpadlo a zaniklo.Tak se ptám co je tak vehementně slavit když 100 let Československa neexistuje.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.