Čekáme spolu dítě, ale přišel rozchod a několik problémů

Paní Michaela radí čtenářům s jejich sexuálními problémy...
S partnerkou jsme se nedávno rozešli, přestože spolu čekáme dítě. Vztah už delší dobu nefungoval, a tak jsme se dohodli, že bude lepší jít každý svou cestou. Snažil jsem se zůstat v kontaktu alespoň kvůli těhotenství, protože mi samozřejmě záleží na tom, co se s naším nenarozeným dítětem děje. Bohužel mi ale expartnerka přestala dávat jakékoliv informace o průběhu těhotenství – nevím, jak se jí daří, v jaké je fázi těhotenství, ani kdy má přibližný termín porodu. Cítím se frustrovaný a bezmocný, protože jako otec mám přece právo vědět, jak se moje dítě vyvíjí.(Radim, 38)
Milý Radime,
chápu, že jako budoucí otec máte zájem být informován o vývoji svého dítěte – a je zcela přirozené, že vás nejistota zneklidňuje.
Z právního hlediska zatím, dokud se dítě nenarodí, nemáte automaticky přístup k lékařským informacím o těhotenství, pokud s tím matka nesouhlasí. Matka má v tomto směru výsadní postavení, protože těhotenství se týká přímo jejího těla. To ale neznamená, že nemáte žádná práva – po narození dítěte budete moci usilovat o zapsání do rodného listu a aktivní roli v životě dítěte.
Co se týče přístupu, doporučuji pokračovat v komunikaci s co největším respektem a klidem. Dejte své expartnerce najevo, že váš zájem není kontrolující, ale že vám na zdraví dítěte i jejím záleží. Zkuste navrhnout pravidelnou, třeba i stručnou formu informování – například jednou týdně formou zprávy. Vyjádřete ochotu spolupracovat, aniž byste tlačil.
Pokud by komunikace zůstala zcela zablokovaná, můžete zkusit zapojit prostředníka – například rodinného mediátora. V krajním případě se lze obrátit i na právní cestu, ale je vždy lepší hledat nejprve cestu domluvy.